MENU

Beyin dahisi “tümörün sebebi elektronik değil” dedi

Türkler Twitter’ın içine nasıl ediyor?

01/11/2014 Comments (0) Views: 1352 DONANIM, İNTERNET, MANŞET, RAPORLAR

TTnet televizyonu asli işi yaptı

Biraz Türkiye’deki televizyon ve platform tarihine hızlıca göz gezdirelim…

Türkiye’de adından bahsedebileceğimiz ilk TV platformu 1988 yılında PTT bünyesinde kurulan Kablo TV… O zamanlar sadece 9 şehirde hizmet veren sistem 1995 yılında Türk Telekom’a devredildi ve faturalar Türk Telekom üstünden kesilmeye başlandı. 2008 yılında Türk Telekom’un özelleştirilmesi devreye girince işin içine Rekabet Kurulu girdi. Tüm yumurtaların aynı küfeye konmasını istemeyen kurulun emriyle biraz da polemik çıkarma pahasına Kablo TV sistemini Türksat AŞ’ye devretti. Teledünya markasıyla hizmet veren sistem bugün hala aktif ve 22 ilde hizmet veriyor.

Peki platform böyle de paralı televizyon kanalı nasıl başladı? Elbette bu işin başı Erol Aksoy’un kurduğu Cine5 zamanına denk geliyor. Evlere dekoder satarak 1993 yılında hizmete giren bu platform, o zamana kadar açık kanallarda yayımlanan maçları bünyesine katarak satış yaptı. Bir dönem 700 bin aboneye kadar ulaştı. Sonrasında Erol Aksoy’un ödenemeyen borçları yüzünden devlet tarafından el kondu, paralı olmaktan çıktı. Bugün bir platformdan sade suya bir kanal olmaya kadar geriledi ve hayatını öyle sürdürüyor.

Sonra ülkede kısa da olsa bir Telefon macerası yaşandı: Maç haklarını alan tüm platformların yaşayamayacağını gösteren bir vaka gibiydi adeta… 1998-1999 yılı futbol sezonu bitiminde yapılan ihalede ciddi ücretlerle bu kanal futbol yayınlarıyla hayata geçti. Ancak şifreleme kutularının ülke sathında yaygınlaşamaması, yeterince para toplanamamasının üstüne bir de yönetim zafiyeti eklenince 1999-2000 yılı futbol sezonunun ikinci yarısında platformun sahibi Cem Uzan futbol yayınları için taahütlerini yerine getiremedi ve yayınlar tümüyle Digiturk’e geçti.

Digiturk’ün hikayesi daha da enteresan… 1999 yılında Türkiye’nin yenilikçilikler kralı Karamehmet ile medya kralı Doğan ortaklığında hayata geçirilecekken o zaman ikinci dalga GSM ihalesi kapsamında ortak olmaları yasak olduğundan, Aydın Doğan Karamehmetle ortak olursa GSM ihalesine giremeyeceğinden Karamehmet tarafından tek başına kuruldu. Ben 1999 yılının ortalarında test yayınlarından itibaren izlemeye başladım. 2000 yılının Nisan ayında ciddi hizmet vermeye başladı ve maç yayınlarını bünyesine aldı. Ama bunun yanında Kablo TV üstündeki müzik ve belgesel kanallarında münhasırlık sağladı. İlk sayısal TV platformu olması sebebiyle cidi oranlarda kabul gördü. Arka arkaya maç yayınlarını alması abonelerinin kalıcı olmasını sağlarken önce film kanalları, ardından gelen dizi kanallarıyla her kesimin kabul ettiği ve benimsediği bir yapıya kavuştu. Artık Türkiye’de televizyon yayınlarına para vermek, Cine5 zamanındaki gibi gaip gelmiyordu kimseye… Ama her TV platformu kurucusunun başına gelen şey Karamehmet’in de başına geldi. Borçlar yüzünden Digiturk’e el kondu.

Bu hikayelerin ardından Tivibu gibi, Turkcell TV gibi hizmetler geldi. Bu hizmetlerin detayını TKNLJ sayfalarından bulabilirsiniz…

Tags: , , , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.