1408457874_basilabilir_elektronik_devre3Yakın gelecekte teknolojide atılacak en önemli adımların giyilebilir teknolojilerden geleceği dile getiriliyor. Giyilebilir teknolojilerin her alanda kullanılmasını sağlayacak ilerlemelerin başında “basılabilir elektronik devreler” geliyor.

Baskı konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden Xerox, elektronik devre basımı ve giyilebilir teknolojilerin gelişimi konusunda önemli adımlar attı. Gümüş mürekkep adı verdiği buluşuyla plastik gibi esnek bir yüzeyin üzerine, yüzeyi eritmeden, gümüş alaşımıyla elektronik devre basmayı sağladı. Elektronik devrelerin cam, tekstil ürünleri, plastik, film gibi maddelerin üzerine basılabilmesi ya da yerleştirilmesi ile giyilebilir teknolojilerin hem daha ucuza mal edilebilmesi sağlanacak. Bu pazarın gelecek 5 yıl içinde 12 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişmesi bekleniyor.

Enerji sorunu bitiyor: Basılı elektronik devreler, giyilebilir cihazların başka cihazlara bağlanmadan kendi enerjisini üretebilmesini sağlayacak. Atom pili ve güneş enerjisi paneli gibi enerji üretme birimlerini kendi üzerinde taşıyacak. Bu teknolojiler, yerleştirildikleri giysi ve eşyalar üzerinde enerji yenileme ihtiyacı olmadan uzun süreler kullanılabilecek.

Şahsa özel cihaz: 3 boyutlu baskı aletleriyle basılacak elektronik devreler sayesinde kişiye özel elektronik cihazlar üretilebilecek. Kişilerin vücut ölçüleri, el ve kafa büyüklüğüne göre telefon üretiminin teknolojiyi yeniden şekillendireceği dile getiriliyor.

Elbiseyi sesle yönet: Giyilebilir cihazlar aynı zamanda sesli komut sistemiyle de çalışabilecek. Siri ve Google Now’da olduğu gibi sesli komutla çalışan yapay zeka üniteleri, giyilebilir cihazların daha kullanışlı olmasını sağlayacak. Her türden soru sorulabilen yapay zekalar sesli komutlarla sorulan soruları internet üzerinden araştırıp cevaplayabilecek.

Sağlık için giyeceğiz: Basılabilir elektronikler, yapay organ, implant gibi sağlık teknolojilerinin geliştirilmesinde kullanılacak. Bulut iletişim, büyük veri, mobil ve kablosuz teknolojilerle çok büyük bir gelişme yakalayan tıp biliminde basılı elektroniklerle yaşanacak gelişmeler, ömrümüzü uzatan, yaşam kalitemizi artıran unsurlar olarak karşımıza çıkacak.

Hayatını yanında taşı: Giyilebilir cihaz teknolojileri kullanıcıların kişisel alan ağlarını kendileri ile birlikte taşımalarını sağlayacak. Kullanıcılar kişisel alan ağı sayesinde birçok özelliği, uygulamayı farklı ortam ve mekanlarda çalıştırabilecek.