MENU

Online yayınlar, gazeteciliğe öyle bir şey soktu ki…

İletişimde ara katmanların sonu geliyor

04/08/2016 Comments (0) Views: 61 5G, MANŞET, VODAFONE

Vodafone köye 23 milyon liralık akıl verecek

vodafone akilli koy

Bazen bakıyorum ülkemizin içinde bulunduğu duruma… Petrol bulmaya çalışıyoruz, maden bulmaya çalışıyoruz, bilişim yapmaya, akıllı telefon üretmeye, kendi bilisayarımızı yapmaya çalışıyoruz. Niye bunları yapmaya çalışıyoruz demiyorum, ama bizim hangi birimizi kaşısanız üç kuşak öncesinde toprakla haşır neşir olmuş kökenimizi bulursunuz. Biz toprak işini iyi yapıyoruz ve giderek kalabalıklaşan dünya için tarım daha öncelikli bir yere geliyor gibi görünüyor.

Biz neden şu tarım işine girmiyoruz sorusu kafamın içini her zaman ve her yerde kurcalayıp duruyor.

Son yıllarda operatörler akıllı tarım uygulamalarını öne çektiler ve bu konularda ciddi araştırmalar yapar hale geldiler. Bunun en iyi örneklerinden birini Vodafone yaptığı basın toplantısıyla duyurdu: Vodrafone, dünyanın ilk akıllı köyünü Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde kuracak. Vodafone Türkiye ve TABİT ortaklığında çiftçilerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olma hedefiyle hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy projesine 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

Toplam 298 dönüm arazide kurulacak olan Vodafone Akıllı Köy’de, modern sera uygulamalarından toplu sağım ve süt soğutma sistemine, su ve gübre yönetim merkezinden toprak analiz laboratuvarlarına kadar çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok bölüm bulunacak. Vodafone Akıllı Köy’ün hem Türkiye’deki diğer köyler hem de diğer Vodafone ülkeleri için model oluşturması hedefleniyor. Çiftçiliği tercih edilen bir meslek haline getirerek köyden kente göçü azaltması beklenen Vodafone Akıllı Köy projesi, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Vodafone Akıllı Köy projesiyle çiftçilerin ekonomik, çevresel ve sosyal gelişimine, dolayısıyla kırsal alanda sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyleyen Gökhan Öğüt, şunları söylemiş:

“Vodafone Akıllı Köy, halihazırda 62 milyar dolar seviyesinde olan tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla artırmayı tetikleyecek modeli ortaya koyuyor. Bu projeyle, 2 yıl sonra hane başına yılda yaklaşık 40 bin TL gelir artışı hedefliyoruz. Diğer yandan, burada kuracağımız akıllı sistemler sayesinde toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayabileceğiz. En az teknolojik katkı kadar önem verdiğimiz bir diğer hedefimiz ise sosyal gelişim. Kırsalda refah düzeyini artırmak istiyoruz. Çocuklar, gençler ve kadınlar için sosyalleşme ve eğitim programlarımız olacak. Vodafone Akıllı Köy projesiyle, çiftçiliği tercih edilen bir meslek haline getireceğimize ve köyden kente göçü azaltabileceğimize inanıyoruz. Burada kuracağımız modelin hem Türkiye’deki diğer köyler hem de diğer Vodafone ülkelerine örnek olacağını düşünüyoruz. Vodafone Akıllı Köy’deki modelin tüm Anadolu’ya domino etkisiyle yayılmasını, böylece kırsal alanda başlattığımız Dijital Kalkınma Seferberliği’nin Türkiye’deki 38 bin köy ve kırsal yerleşkeye ulaşmasını hedefliyoruz.”

Önceki1 / 2Sonraki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.