Ülkenin başkanı ama Beyaz Saray’ın muhtarı değil

0
97

Başkan Obama en sonunda FourSquare’e de katıldı ancak gittiği restoranları işaretleyip bulunduğu yerleri belli etmeyecek. Hatta Beyaz Saray’ın ‘muhtar’ı da olmayacak ki, şu anda bu onurun sahibi Beyaz Saray’a 41 kere giriş yaptığını işaretleyen Aya M. adındaki bir kullanıcı. Obama’nın bulunduğu yerleri ifşa etmemesi gizli servisi de mutlu edecek bir haber. Zira başkan FourSquare’den yalnızca çeşitli ipuçları ve notlar vererek takipçileri ile iletişimini artırarak, sosyal medyadaki itibarını artıracak.

Başkan’ın FourSquare’deki ilk notu Minnesota’da bir parkta yaptığı ziyaret sırasında geldi. Tarım, iş kolları yaratma ve sağlık konuları ile ilgili konuşan Obama’nın yaklaşık 500 kişilik bir dinleyicisi vardı.
FourSquare, insanların gezdikleri, bulundukları noktaları cep telefonlarındaki uygulama üzerinden işaretleyerek arkadaşları ile paylaştıkları bir sistem. En sık gittikleri yerlerde, işletme tarafından sunulan çeşitli promosyonlarsa kurumların hızla kullanımını yaygınlaştırdığı bir pazarlama taktiği. 2010 yılında kullanıcı sayısını yüzde 3400 artıran mecra adeta bir patlama yaratmış durumda.
Obama’nın motivasyonu ise bu amaçlardan biraz daha farklı. Onun da kişisel itibar amaçlı yaptığını düşünecek olursak aslında FourSquare’i o da bir nevi pazarlama aracı olarak kullanıyor diyebiliriz. Obama’nın bir sonraki seçimlerde burayı da kullanacağı ve ziyaret ettiği yerlerden notlarının da bulunabileceği bir nokta olacak.
Obama ve sosyal medya ‘canavarı’ danışmanları işlerinde mükemmel denebilecek bir performans gösterdiler. YouTube’dan Twitter’a başarıları sonrası şimdi de FourSqaure’deki etkin performansları ile Obama’nın bir sonraki seçimlerde bir adım önde olmasına sağladıkları destek yadsınamaz. Ama yine de bu, bir milletin en yüksek mertebesindeki insanın tek bir FourSquare ‘muhtar’lığının olmaması konusunda bizleri rahatlatmıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.