MENU

Size söz veriyorum, istenmeyen SMS bu kanunla bitmeyecek

Turkcell’in yeni CEO’sunun ilk incelemesi…

25/03/2015 Comments (0) Views: 138 MANŞET, TURKCELL, ULUSLARARASI TELEKOM

Turkcell’de sular durulmaya yakın…

teliasoneraTurkcell’in 2011 yılından bu yana genel kurulu toplantısı yapılamamasına ve temettü dağıtılamamasına neden olan iç karışıklıklar sonunda bir düzene giriyor gibi… TeliaSonera tarafından resmi duyurular bölümünde yayımlanan bültene göre, Turkcell’de yüzde 51 paya sahip olan Turkcell Holding’deki ortaklar temettü teklifi üzerinde anlaştı.

Konuyu küçük maddelerle TKNLJ formatında masaya yatıralım:

  • Turkcell’de TeliaSonera’nın doğrudan ve dolaylı yoldan yüzde 37.3, Çukurova Grubu’nun yüzde 13.76, Altimo’nun ise yüzde 13.22 hissesi bulunuyor. Şirketin hisselerinin yüzde 35.88’i ise halka açık.
  • Kapalı kapılar ardında söylenenlere göre şimdiye kadar genel kurul süreçlerinin işletilememesinin sebebi bu oy paylarının ifade ettiği düzeyde genel kurul temsiliyeti bulunmamasıydı. Yani 2 Telia, 2 Alfa ve 3 Çukurova temsiliyeti, oy paylarını yansıtmadığı için ve yeni temsiliyetin düzenlenmesinin önünün kapalı olması yüzünden bütün kavga gürültü çıktı.
  • Çıkan kavga gürültünün en önemli yarattığı çıktı devletin “siz bu işi beceremiyorsunuz ben yöneteceğim bundan sonra” diyerek birkaç eski bakanı yönetim kuruluna sokması oldu
  • Devletin yönetim üzerinde etkin olduğu dönemlerde üst ve orta kademeden Turkcell’den çok ayrılanlar oldu.
  • Sonra birden bire Alfa mahkeme kararıyla alamadığı Çukurova hisselerine teklif verdi. Biz buna şaşırdık çünkü bu hisselerin Alfa’ya satılabilmesi için TeliaSonera’nın buna onay vermesi gerekiyordu. Çünkü hisseler birine satılacaksa önce Telia’nın bunları almayı reddetmesi gerekiyor. Buna ROFR, yani ilk reddetme hakkı deniyor.
  • Şu anda oluşan duruma bakıldığında ortaklar eskisi gibi basın önünde kavga etmeyi bırakmış ve kendi aralarında buluşarak akil biçimde sorunun üstesinden gelmeye karar vermişler gibi duruyor.
  • Bu atılan adımların ilk ve net çıktısı, her şey yolunda giderse artık devlet varlığının gereğinin ortadan kalkması olacaktır.
  • Bu yapılanlar 4G öncesi yapılacak 3 milyar TL’ye yakın yatırımlar öncesi şirketin daha net ve kontrollü hareket etmesini sağlayacaktır
  • Tarafların bir araya gelebilmesi ve ortak hareket çabası, üç tarafın da isteklerinin boyunu aşan gerçekleşmelerin olduğunu gösteriyor. Bunların neler olduğunu bu üç şirketin de yönetim kuruluna girmeden bilmemiz imkansız. Speküle etmenin de manası yok şu anda…
  • Bu arada çatışmaların on senelik mazisine baktığımızda böylesi çözüme yakın anlara çok rastladık. Ama o anların bir çoğunda yine çözümsüzlük çıktı önümüze. Yani atılan ilk pozitif adımda sevinç naraları atıp tamam bitti bu iş demek yanlış olur, tarih bize bunu gösteriyor.

Tags: , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.