MENU

İş bilgisayarı özel hayata gelince güvenlik riski doğdu

Yurtiçi yurtdışını 31 Aralık 19:00’dan 1 Ocak 07:00’ye aramak...

28/12/2011 Comments (3) Views: 358 ANKARA, DONANIM, KISA KISA, MANŞET

Türk malı da ne oluyor?

Digiturk’ün dizi kanallarını seviyorum. Benim nasıl dizi sevdiğimi bilen birileri seçiyor muhtemelen dizileri. Genellikle yapımlarla iyi anlaşıyorum. Bugün seyrettiğim Harry’s Law isimli dizinin ikinci sezonunun 7. bölümü kafamdaki birçok soruya cevap verdi. Diziyi bilmeyenler için, Harry abla, orta yaşın üstünde, büyük firmalarda ortalığı kasıp kavurduktan sonra kendi küçük şirketinde kendi yağıyla kavrulan zeki bir avukat. Kendi deyimiyle kadın, beyaz ve cumhuriyetçi.

Bıldırcın avlamaya giderken yolunu polis kesiyor. O bölgenin kanunlarına göre orada ABD dışı markalı araba kullanamayacağını söylüyor ve onu hapse atıyor. Olay mahkemelik oluyor. Belediye başkanı bu kanunu yurt dışından ithal edilen ve trilyonlarca dolarlık dış ticaret eksiği yaratan arabaları yasaklayarak ABD halkının daha çok iş bulacağını düşündüğünü söylüyor.

Tartışmaların hepsine girmeden arada Harry ablanın söylediği ilginç bir cümleyi aktararak esas konumuza girmek istiyorum: Apple’ı düşünün, tam bir ABD malı. Ama tamamen Çin’de üretiliyor. Oysa Toyota, klasik bir Japon markası. Ve en çok ABD’deki fabrikalar ve oranın iş gücüyle üretiliyor. Şimdi söyleyin bakalım: Apple ABD malı olduğu için ekonomiyi kurtarır mı, Toyota Japon malı olduğu için ülkeyi batırır mı?

Şimdi ülkemizin içinde bulunduğu duruma bakalım: Ülkenin köklü holdingleri yıllar boyu ülkemize Fransa vesair ülkelerden bisküvi markaları getirip burada paketleyip satmış ve paralarına para katmış. Sonra devletin kurtarmaktan helak olduğu bankaları ilk fırsatta yabancı ülkelere satmış. Elde ettiği parayı yatırıma dönüştürmemiş. Teknoloji gibi katma değeri yüksek alanlarda başarılı olamamış güç bela ürettiği markaları da İngiliz’e Fransız’a kağıt masrafı parasına vermişiz.

Sonra ülkemizde ülke teknolojisi olsun diye kendimizi paralamaya başlamışız. Örneğin kural koyucularımız eğer 3G ihalesi almak istiyorsanız eser sayıda Türk mühendis çalıştırmalısınız dedi. Şahane. 3 operatör kelle başı 250 mühendis çalıştırsa… İnanılmaz bir ARGE doğar bu ülkeden. Peki öyle oldu mu? Tam olarak değil. Yabancı şirketler burada 3G baz istasyonu dikebilmek için eser sayıda Türk mühendis diplomasına sahip şirketleri satın aldı. Beş kuruşluk ARGE yapmalarına gerek bile kalmadan (ki kural koyucular yılda şu kadar patent isteriz sizden demiyordu) oturdukları yerden para kazanmaya başladı o mühendisler. Mevcut firmalar da bu sayede ARGE yeteneklerini kaybetti.

Yarın Fatih Projesi kapsamında Türk malı cihazlar üretme zorunluluğu getiriliyor bize. Hemen bakalım Türk malı tabletlerin içine konabilecek malzemelere… Biz ekran yapabiliyor muyuz? Kapasitif ekran yapabiliyor muyuz? Biz işlemci üretebiliyor muyuz? Biz disk üretebiliyor muyuz? Biz hiç açık kaynak kodu kullanmadan kendi işletim sistemimizi yazdık mı? Android açık kaynak kodlu mu? Bütün bunlara cevabımız hayırsa (ki bana öyle gibi geliyor) biz burada plastik üretip yabancı parçaları birbirine bağlayarak mı Türk malı üreteceğiz?

Buna inanmak için gerçekten Türk malı olmak gerekiyor.

3 Responses to Türk malı da ne oluyor?

 1. Halim Tansuğ dedi ki:

  acı ama gerçek. klavyeye basan parmaklarına sağlık.harika analiz. bu şekilde ilerlemeye/gerilemeye devam edersek, elinde sadece katma değeri kısıtlı olan turizm ile dımdızlak kalan bir ülke olarak kalacağız. zira uzay istasyonları ile cirit atarlarken biz hala kürt,alevi, ermeni, kıbrıs, ve yeni anayasa konular ile vakit yerimizde patinaj çekiyoruz.

 2. antepian dedi ki:

  “Açık kaynak kodu kullanmadan” yerli bir işletim sistemi yazmaya, yani Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok bence. Çekirdek sürücüler için oturup en baştan kod yazılmaya başlanması zaman kaybından başka bir şey olmaz sonuçta. Pardus, yerli olması açısından çok güzel bir projeydi ancak son okuduğum haberlere göre Tübitak elini ayağını yavaş yavaş çekiyor bu yerli işletim sistemimiz üzerinden. “Yerli” olması öne çıkartılarak gerçekleştirilen bir projenin, gönüllülerle devam ettirilebileceğini düşünmek ise bence çok iyimser bir tahmin. Adı üstünde ülke için yapılan bir çalışma bu, devlet mutlak sahip çıkmalı.

  • Serhat Ayan dedi ki:

   Güzel yorumunuza katılıyorum. Zaten baştan bir işletim sistemi yazalım demek istemedim. Ama elimizde tabletler için bizim bilgi birikimimizle yapılmış bir şey demeye getiriyorum. Bu arada Android açık kaynak kodlu işletim sistemi midir konusundaki şüphelerimi belirtmeden edemeyeceğim…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.