Türk Hava Yolları havada “bazılarına” internet vermeye başlıyor

0
129

Türk Hava Yolları (THY), Panasonic Avionics Corporation tarafından geliştirilen Global Communication Suite Sistemi’ne (GCS) sahip uçaklarda başlattığı canlı televizyon hizmetine yüksek hızlı kablosuz-wifi interneti de ekledi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, bir süre ücretsiz kullanıma sunulacak kablosuz-wifi internet ile yolcuların beraberlerinde taşıdıkları dizüstü ve tablet bilgisayarlar ile Iphone, Ipad, Blackberry vb. kablosuz ağ bağlantısı özelliğine sahip cihazlar vasıtasıyla kesintisiz olarak yüksek hızda internete erişebilecekleri, büyük boyutlu e-postaları gönderip alabilecekleri ve Virtual Private Network (VPN) bağlantısı gerçekleştirebilecekleri belirtildi.

Sistemin ücretli kullanıma geçilmesinden sonra da tüm yolcuların kredi kartlarını kullanmak suretiyle uçuş sırasında alacakları kullanıcı adı ve şifre ile hizmetten yaralanabilecekleri ifade edilen açıklamada, ayrıca, yolcuların kablosuz internetle birlikte daha önceden dünyada ilk olarak aktif edilen koltuk arkasındaki ekranlardaki PLANET portal aracılığı ile dünyadan ve Türkiye’den son dakika haberlerine, Miles&Smiles üyelik hesapları ve müşteri hizmetleri ile ilgili online hizmetlere ulaşabilecekleri, canlı televizyon yayınlarını izlemeye devam edebilecekleri kaydedildi.
THY’nin 23 Eylül 2011 tarihinde Boeing’den teslim aldığı B777-300ER uçağı ile aktif ettiği canlı televizyon ile kıtalar arası uçuşlarda bu hizmeti sağlayan dünyada ilk havayolu olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, PLANET GCS sisteminin halihazırda bir adet B777-300ER uçağında aktif olduğu, bu sistemin THY filosunda yer alan diğer 11 adet Boeing 777-300ER ile 10 adet Airbus A330-300 uçaklarında da en kısa sürede aktif edilmesinin planlandığı ifade edildi.

Şimdi bu noktada Türk Hava Yolları’nın tuhaf açıklaması bizi biraz geriyor. Neden? Çünkü internet bağlantısının hızını vermek yerine kurum bize büyük eklentili elektronik posta aıp verebileceğimizi söylüyor. Yani? Büyük eklentili elektronik posta alma hızı nedir acaba? Bir de en önemli soruyu atlamış Türk Hava Yolları ki internet konusunda bilgisiz olmalarına anlayış göstermeyeceğim asla: Mevcut internet hizmeti süreyle mi sınırlı olacak yoksa geçirilen data miktarıyla mı? Mevcut internet, tüm dünyanın kullandığı internet mi olacak yoksa bize sunulan “güvenli internet” mi? Türk Hava Yolları bu kadar önemli bir haberi neden teknoloji gazetecilerine göndermediği bir basın bülteniyle duyurur? Bir de neden uluslararası uçuşlar? Neden yurtiçi uçuşlarda bu sistemi kullanmıyoruz? Ve son olarak… Uçakta bütün cihazları kapatın yoksa döveriz tarzı konuşmalar yaptıktan sonra eğer parasını verirseniz bunların hepsini açabilirsiniz demek sizi yalancı göstermez mi?

Belli ki THY bu bülteni biraz isteksiz biraz bilgisizce yazmış…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.