MENU

Bir ev sahibiyle arap kiracının hikayesi

Eğitimcilerin internet algısı

19/10/2016 Comments (0) Views: 35 MANŞET, RAPORLAR, TÜRK TELEKOM

TT’den Paul Doany’e hoşgeldin hediyesi

türk telekomTürk Telekom 2016 yılının üçüncü çeyreğinin rakamlarını açıkladı. Rakamlar bence yeni değişen ve burada tekrar olmayı onur olarak niteleyen Paul Doany için gerçekten de bir hoşgeldin hediyesi gibi oldu. Elbette iyi ve kötü tarafları var. Ama büyük resme bakıldığında hiç de fena değil.

Gerçekleşmeleri her zaman olduğu gibi TKNLJ formatında sizlerle yorumlu olarak paylaşmak istiyorum.

 • Toplam erişim hattı sayısına Türk Telekom Grup olarak bakıldığında geçen çeyrek ve bir öncesine kıyasla 12,9 milyonda sabit kaldığını görüyoruz. Sabit hat sayısı her zaman olduğu gibi düşmüş. 10,6 milyondan 9,8 milyona düşüş var. Ancak yalın genişbant abone sayısı 2,3 milyondan 3,2 milyona çıkınca sayı sabit kalmış görünüyor.
 • Mobil abone sayısında artış baş döndürücü. Bir yılda 1,4 milyon, bir çeyrekte 342 bin civarında artış var. Dip toplam 18,4 milyona ulaşmış. Yılbaşından bu yana, 9 aylık abone sayısı artışı 1 milyonu geçti.
 • Alınan mobil abonelerin faturalıya alınmış olması çok önemli bence. 200 bini faturalı, 100 bini ön ödemeli. Bu yüzden mobil ARPU yüzde 3,5 artmış son çeyrekte. Çünkü faturalı ARPU 33,9 TL, ön ödemeli ise 16,8 TL…
 • Genişbant olayında bir çeyrekte 119 bin abone kazanımı gerçekleşmiş. 9 aylık abone kazancı 429 bin ki bu da halka arzdan itibaren gerçekleşen en yüksek genişbant abone kazanımıymış. Bunun önemi neden bu kadar büyük? Çünkü genişbant ARPU 42,6 TL. Yani şirketin ürünlerinin tamamına yakınından daha yüksek bir ARPU. Bunda yaşanan zıplamanın önemini atlamamak lazım.
 • Son üç ayda 4 bin kilometre yeni fiber döşenmiş ve 223 bin kilometreye çıkmış. Bu da fiber abone alımlarının önemini doğrular nitelikte. Ne var ki bence üstünde çalışılması gereken en önemli nokta eve kadar fiberin artışının sadece 19 bin olması. Alımların çok büyük bir kısmı mahalle dolabına kadar fiberde yaşanmış. BTK’nın bu konuda bir verisi olmadığı için genellikle bu da genel Türkiye rakamlarına fiber olarak yansımayabiliyor.
 • Geçtiğimiz haftalarda Tivibu hakkında yaşadığım sıkıntıları dile getiren bir yazı yazmıştım. Tivibu ev abone sayısı çeyrek bazında 46 binlik, 9 ayda 206 ve yıllık bazda yaklaşık 243 binlik bir artış var. Bu hizmetin ARPU’sunda bir çeyrekte 30 kuruşluk bir düşüş olması bana çok enteresan geldi.
 • Bir yıl önce gerçekleşen 493 milyonluk şok zarar, yerini bu çeyrekte 9 milyona kara bıraktı. Satış gelirleri 4,1 milyar liraya çıktı Ki bir çeyrekte yüzde 4,5 seviyesindeki artış, bir yıla yansıyan 11,4 seviyesindeki artışla bence çok umut verici. Abonelerini kaybedip duran bir kurum için bence doğru yola doğru gittiklerinin göstergesi. Kendi yeni yolunu çizmiş görünüyor.
 • Benim anlamadığım şeylerin başında inşaat gelirleri hariç satış gelirleri sekmesi geliyor. İnşaat gelirleri bu bakış açısıyla 175 milyon liralık inşaat geliri gözüküyor. Son iki çeyreğe baktığımızda 295 milyonluk bir inşaat farkı gözüküyor. Ne yapıyor Türk Telekom ev mi satıyor, ev mi kiralıyor sorusu kafamı kurcalayıp duruyor. Çünkü bildiğim kadarıyla Türk Telekom’un ne böyle bir faaliyet alanı var ne de mevcut mallarını satma hakkı. Bunu kesinlikle onlara soracağım, sormalıyım…
 • Türk Telekom’un giderlerinin başında 498 milyonluk kur ve türev giderleri geliyor. Yani ülkenin döviz TV paritesinde yaşanan düşüşler. Faize bir çeyrekte 103 milyon TL verilmesi normal mi? Özellikle yılda 10 milyarın üstünde nakit paraya ulaşan bir şirket için… Yani vergiye 129 milyon veren bir şirketin faize 103 milyon vermiş olması çok acayip…
 • Şirketin yatırımı 666 milyon olmuş bu çeyrekte…
 • Akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 73 olması gelecek LTE satışı için umut verici… Bu arada yazıda bir tane bile 4,5G yazmaması Doany sayesindeyse ona değilse, kimin fikriyse ona helal olsun. En sonunda biri buna cesaret gösterdi.

Öyle ya da böyle… Finansal açıdan süper olmasalar da finansalları güçlendirme potansiyeli olan araçlarını güçlendirmeye başlamışlar. Onların bu başarısının onlara özgü mü olduğunu diğer şirketlerin çeyrek açıklamaları yaptığı zaman göreceğiz.

Öyle ya da böyle çok enteresan bir çeyrek açıklamalar zinciri bekliyor bizi…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.