muse-headbandTeknoloji, hayat üstünde yarattığı stresin yanı sıra kullanıcıları stresten de kurtarmaya çalışıyor. Muse markalı yeni bir teknoloji cihazı, kullanıcıların kafalarına takılarak onların kendi dinginlik seviyesini bulmasını ve stresten kurtulmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Muse Headband isimli cihaz öncelikle tablet, telefon ya da benzeri bir cihazla Bluetooth yoluyla eşleştiriliyor. Ardından cihaz kafaya takılarak EEG (elektro ensefalografi) ile beyin dalgalarını ölçümlüyor. Beyin dalgalarını telefon ya da tablet üstünde bir grafik haline dönüştürüyor. Bu noktadan itibaren kullanıcılar cihazın da yardımıyla düşüncelerini odaklayarak grafik eşliğinde nasıl daha dingin bir kafa yapısına sahip olabileceklerini öğrenmeye başlıyor.

Cihazın herhangi bir şekilde akıldan geçenleri okumak ya da beyin dalgalarıyla komutlar vermek gibi bir misyonu yok. Sadece EEG sistemiyle beyin dalgalarını tarıyor ve bir anlamda beynini doğru kullanmayı bir beyin jimnastiği ile öğretiyor. Cihaz üreticileri bunun günde sadece 3 dakikalık bir süre içinde yapılmasıyla bir anlamda teknolojik bir meditasyon gerçekleştirebileceklerini dile getiriyor. Cihaz şu anda piyasada 300 dolara satılıyor.