MENU

TİB dinleme ile istatistikleri neden vermiyor?

Aramak için en kısası el yazısı

28/07/2012 Comments (0) Views: 81 ANKARA, MANŞET, POLEMİK

Sistemler bilgisayarımızda ne görecek?

Gazetelere yansıyan enteresan bir haber var: Gazetelerde deniyor ki bundan böyle korsan yazılım, film ve müzikleri kişisel yollardan paylaşanlara para cezası verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni bir düzenleme ile Fransa ve Amerika’da kullanılan ve paylaşımları ‘yakalayan’ sistemi Türkiye’de de hizmete sokacakmış.

Buna göre, kendi bilgisayarından herhangi bir şekilde arkadaşına müzik eseri, sinema filmi veya kitap gönderen, bu tip eserleri sosyal medyada paylaşan, otomatik olarak tespit edilecekmiş. Kişiye, ‘yasa dışı çoğaltımda’ bulunmak suçundan para cezasına kadar yaptırımlar uygulanacakmış.

Şimdi bu noktada gazetelerin sormadığı soruları sormaya başlayalım bakalım cevap veren çıkacak mı: Diyelim ki Kültür Bakanlığı yakalayan isimli bir yazılım aldı ve diyelim ki bu yazılım gerçekten de kimin hangi korsan ürünü birbiriye paylaştığını yakalayıp hemen merkeze iletebiliyor.

Peki bu yakalayan sadece korsanı görüyor ötekileri görmüyor mu? Yani diyelim ki bir arkadaşınıza kişisel bilgilerinizle ilgili bir dosya gönderiyorsunuz. Kültür Bakanlığı’nın yakalayanı bir şekilde bu dosyanın içini görmeli ki korsan mı değil mi anlayabilsin. Peki içine bakınca benim kişisel bilgilerimi görüp görmeyeceğini özellikle de bunu saklayıp saklamayacağını nasıl anlayacağız? Bizim mailleri düzenli olarak okuyup okumadıklarına da emin olamayacağız.

Ben bu haberi okuyunca gerçekten çok kötü hissettim. Bakalım herkes aynı hislere kapılacak kadar paranoyak mı…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.