MENU

Yasak kelimesini yasaklayan “akil” devlet

iPad2 29 Nisan saat 10’da 1080 TL’ye satışta

27/04/2011 Comments (1) Views: 419 İNTERNET, MANŞET, Sansür

Sansürden sonra Beşiktaş alan adı olamayacak!

Daha önce yazdığımız (1, 2) iki yazının ardından sitelerin nasıl etkileneceğini araştıralım.

Alan adları içinde xn harflerinin kullanılması da yasaklanmış. Bu harfler yasaklanınca uzun zaman Türkiye’de kullanılması için bakanların önayak olduğu, içinde ıv e ğ gibi Türkçe karakterlerin geçtiği Türkçe alan adları barındırılamaz hale geliyor.

Konuyla ilgili konuştuğumuz, alan adı satışı ve kurumsal / bireysel barındırma hizmeti sağlayan Ontek firmasının sahibi Murat Deligöz, bu gönderilen maddeyle yaşamalarının çok da mümkün olmadığını söyledi. Deligöz kendi hazırladıkları teknolojiyle 1.8 milyon internet sitesini hemen soruladıklarını, gelen yönetmelikle bunların 90 bininin hemen bugün kapatılması gerektiğini vurguladı.

Bu alan adları incelendiğinde gerçekten de internetin bütünlüğüne zarar veren yasaklamaların yaşanacağı dikkate çarpıyor. Örneğin içinde Beşiktaş geçen hiçbir alan adı içindeki üç harf yüzünden kullanılamaycak. Bu alan adlarından birkaçının örneğini vererek aslında olayın ne kadar kötü bir duruma bizi getireceğini dikkatlerinize sunalım.

Degisikmezeler.com – herkesokusundiye.com – sokmarket.com – bayramcikolotasi.com – bilgisayarakademisi.com – sanaldestekunitesi.com – tiklayarak.com – donanimalani.org – bakireklam.com – citirkurabiyem.com – kredikartiborcunubitir.com – burcunubil.com – globaldizayn.org – casperminishop.net – anlayarakokuma.com

Tags:

One Response to Sansürden sonra Beşiktaş alan adı olamayacak!

  1. Figen dedi ki:

    Ohhh, valla içim rahatladı. Ne o öyle internet minternet. Eskiden radyo evinin kapısına askeri diktin mi iş bitiyordu. Şimdi ötekini sustursan beriki konuşuyo. Zamk da satılmayıversin internetten, nalbura git.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.