Regülasyon mağduru Microsoft, yüz tanıma için regülasyon istiyor

0
133

Microsoft, yüz tanıma teknolojisinin tüm dünyada etkin biçimde kullanılması için yazılım gücünü ortaya koydu. Şimdi ABD hükümetini teknolojinin kullanımını kontrol etmek için düzenlemeyi yapmaya çağırıyor.

Microsoft Başkanı Brad Smith, teknolojinin “geniş toplumsal sonuçlar ve kötüye kullanma potansiyeli” göz önüne alındığında yeni yasaların gerekli olduğunu söyledi. Smith, yüz tanıma teknolojisinin doğru kullanımını düzenlemek için bir hükümet inisiyatifini oluşturmak için milletvekillerine çağrıda bulundu.

Apple, Google, Amazon ve Microsoft, bu tür sistemleri geliştiren ve satan büyük teknoloji şirketlerinin başında geliyorlar. Teknoloji, oteller ve kumarhaneler gibi özel sektörlerden sosyal medyaya ve yasa uygulamalarına kadar çeşitli sektörlerde kullanılıyor.

Destekçiler, yüz tanıma yazılımlarının şirketler ve müşteriler için güvenliği geliştirdiğini ve polisin polisleri suçluları takip etmesine ya da kayıp çocukları bulmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Medeni hak grupları, gizliliği ihlal edeceği ve yasadışı gözetim ve izlemeye izin verebileceği uyarısında bulunuyorlar. Söyledikleri en önemli şey ise bu teknoloji kusursuz değil ve içinde hataya da yer var. MIT’nin bir araştırmasına göre , yüz tanıma teknolojilerinin doğruluğu, kadınlarda ve beyaz olmayan ırkta daha düşük doğruluk oranıyla çalışıyor.

Microsoft’tan Smith en önemli soruyu gündeme getirdi: “Bu tür teknolojinin günlük toplumda ne gibi bir rol oynamasını istiyoruz?”

Ben de şu soruyu gündeme getiriyorum: “Bayram değil seyran değil, kendi ürettiği teknolojiye neden düzenleme istiyor?”

Sebeh çok basut: Geçtiğimiz ay Microsoft, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile olan ilişkilerinden dolayı eleştirildi. Halkın ailelerinden ayrılan göçmen çocuklarına karşı çok önemli bir tepkisi var. O yüzden devlete verdiği bu yazılımları daha az korkunç hale getirmek isteyen Microsoft, Trump yönetimini sınırdaki aileleri ayıran politikasını değiştirmeye çağırdı.

Yani halk tepki vermese, PR devreye girmese kimin ne kullandığı umurlarında olmayacak. Devletin kullandığı diğer karanlık işler ayyuka çıkıncaya kadar Microsoft bir şey söyledi mi? Devlet niye bunları yapıyor dedi mi? Bırakalım bunları…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.