Patronlar işçilerin e-devlet şifresini istiyor

0
333

edevletCumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir haber, aslında teknoloji ve kişisel özgürlüklerden ne kadar bihaber olduğumuzun çok önemli bir göstergesi. Habere göre Kayseri’de Ofis Büro ve Flekssit işçileri sendikalara üye olmak istiyorlar. İşçilerin Birleşik Metal-İş’te örgütlenme girişiminde bulunmaları üzerine patron işçilerden “e-Devlet şifrelerini” istiyor. Sebebi hem işçilerin söyledikleri sendikaya üye olmalarını engellemek, hem de onları daha kendi görüşüne yakın olan Öz Ağaç-İş Sendikası’na üye yapmak…

Bir kişi birinin e-devlet şifresini alırsa onu bir sendikaya üye yapıyor olabilir mi bilmiyorum. Yani e-devlet hizmetlerinin o derecede gelişip gelişmediğini bilmiyorum. Ama bir patronun maaş verme kozunu kullanarak böylesi bir şeyi istemiş olması korkunç. Korkutucu olan şey insanları istemedikleri bir sendikaya üye yapmalarından ibaret değil: Eğer siz birinin e-devlet şifresini alırsanız onun hayatını ele geçirirsiniz. Onun tüm hayatını bambaşka bir hale getirirsiniz. Devletimiz her hizmetin tek bin noktadan verildiği internet sitesini, devlet giriş kapısını hayata geçirirken bunu düşündü mü bilemiyorum.

Düşünmediyse bile bunu şimdiden çok ciddi bir biçimde gündemine gelmeli. Mesela birisi sizden bunu zorla aldığı zaman evrakta sahtecilik, kişisel bilgilerin çalınması ve benzeri 30 farklı suçun bileşkesi ile cezalandırılmalı. Hukukçular bunun cezasını ivedilikle belirlemeli.

Hatta e-devlet hizmetlerine girenler zaman zaman telefonla aranarak siz girdiniz mi böyle bir değişiklik yaptınız mı diye soruşturulmalı.

Çok tehlikeli bir yere gidiyoruz!..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.