Migros’tan neredeyse açıldığı günden bu yana online alışveriş yapıyorum. Çünkü mağazaya gitmektense taşınacak şeylerin eve gelmesi, eve getirilen ürünlerin en iyilerinden seçilmesi filan harika şeyler. Bu noktaya kadar her şey harika şahane.

Ne var ki muhtemelen sitenin kullanıcı arayüzünü tasarlayanlar buradan alışveriş yapmıyor veya hayatında bir market içine girip alışveriş yapmamış.

Alışveriş yapan herkes bilir ki bazen aldığınız şeylerin içine yenilerini eklemek istersiniz. Bazen almaktan vazgeçersiniz. Bazen her ikisini aynı anda yapar ve nihai görüş oturana kadar gider gelirsiniz.

Migros’un online mağazasında bunları yapabilmek için çok yürekli olmak gerekiyor. Çünkü az önce bir alışveriş listesini bir saatten fazla sürerek oluşturdum. Çünkü bu sistemi kuran arkadaşlar birçok şeyi düşünmemiş.

Mesela “aa şunu unutmuşum ekleyeyim” diyorsunuz. Eklemeniz için siteye giriyorsunuz ama size 60 liranın altında alışveriş yaptırmayız size mesajı çıkıyor. Ben 200 liranın çok üstünde alışveriş yapmışım içine sakız eklemek için yine 60 lirayı neden doldurmak zorunda olayım ki?

Peki aldığım ürünlerden biri evdekiler beğenmediler. Ürünün muadilini aldım. Ama ilk ürünü o sepetten çıkarmam lazım. Nasıl çıkarıyorum? Çıkaramıyorum. Öyle bakıyorum sepete. Mafya gibi bir kez girdiniz mi bir daha alamıyorsunuz onu oradan.

Peki o zaman bu sepeti iptal edeyim de yeniden başlayayım diyorsunuz. O anda anlıyorsunuz ki sizin yeniden yaptığınız alışveriş aslında mevcut sepetinize yaptığınız ekmiş. Sil sepeti olduğu gibi diyorsunuz. Yok diyor ben o sepete ek yaptım önce ektekileri sil sonra bu sepeti silersin. Abicim o benim nihai alışverişim diyeceğim ama nuh diyor peygamber demiyor sistem.

Sonuçta ikinci kez oluşturduğu listeyi silip ilk listeyi silip ikinci oluşturduğum listeyi tekrar oluşturuyorum. İnanılmaz bir kullanıcı deneyimi.

Keşke hiç girmeseydim diyorum bu işlere. Online alışveriş böyle olmaz. Sizin online dükkandan telefon ya da hıyar almanız bunu değiştirmiyor.