Merkez Bankası korsanlara karşı önlem kararı aldı

0
127

merkez-bankasi-faiz-karari-aciklandiÜlkemize bilgisayar korsanları dadandı. Öyle bir girdiler ki ne bankalar çalıştı, ne e-devlet hizmetleri ne de devlet kurumlarının siteleri… Sonrasında bankaların kredi kartı tahsilatı için kullanılan POS makineleri de çalışmaz hale gelince olay ekonomiyi vurmaya başladı.

Bunlar hiç konuşulmadı. İtibarımız sarsılmasın diye birileri bunu görmezden geldi. Hatta konuyla ilgili devlet yetkilileri bunlar zaten planlı çalışmanın bir parçasıydı dedi. Bu hükümetin yetkililerini 14 yılda tanıdık artık: Kafalarına çığ düşse ya acımadı derler ya da düşmedi… Biz zaten biliyorduk da diyebilirler. İletişimin açık olan tarafında hiç değiller maalesef…

Neyse biz de bunu görmezden geliyoruz. En azından işimiz görülsün derken Merkez Bankası gazetelere bir açıklama yaptı. Buna göre kurum, Türk bankacılık sektörünü hedef alan siber saldırılara karşı harekete geçti. Banka, ödeme sistemlerinde kullanılan bilgi teknolojilerine yönelik bir tebliğ yayımladı. Buna göre, ödeme sistemlerine yönelik olarak tüm sunucular ve iletişim ağı, düzenli aralıklarla yılda en az altı kez zafiyet taramasından geçirilecek.

Sisteme ilişkin tehditleri kapsayan senaryolar oluşturulacak ve buna göre sızma testi yapılacak. Testler sonrasında tespit edilen güvenlik açıkları giderilecek. Tebliğe göre, EFT gibi ödeme yapmaya ilişkin sistemler, siber tehditlere karşı yoğun koruma altına alınacak. Sistem içindeki bilgiler, gizlilik düzeyine göre sınıflandırılacak ve her bir sınıfa yönelik erişim ve saklama prosedürleri farklı olacak. İşe alman ve işten ayrılan personel, bilgi güvenliğini etkileyen yönleri ile değerlendirilecek. Olası siber tehditlere karşı senaryolar oluşturulacak ve yılda en az bir kez bu senaryolara göre sızma testi yapılacak. Güvenlik açıklarını kapatmak için tedbir alınacak.

Şimdi “hani saldırı olmamıştı” desek hemen korumaya geçerler. Aman demeyelim öyle. Harika yapmışsınız. Umarım bir daha POS makinelerin durması bankalardan işlem yapılamaması gibi faciaları görmeyiz.

Harikasınız iyi ki varsınız…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.