Mediamarkt cari açığı artırarak büyüyor

0
101

MediaMarkt, Türkiye’de bazı sorunlarla tamamladığı 10 yılın ardından Avrupa’da yakaladığı ancak Türkiye’de bir türlü ulaşamadığı liderlik için yatırımlarını artırmaya devam ettiğini dile getirdi.

2017 yılında elektronik perakende pazarının iki katı üzerinde büyümesine rağmen ve kapanan diğer marka teknoloji mağazalarının varlığına rağmlen liderliği yakalayamayan MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım şöyle konuştu: “Son 30 ayda pazar ortalamasının üzerinde büyümeye devam ederken, mağaza sayımızı yüzde 50 artırdık ve ciromuzu 2 katına çıkardık. Karşılaştırılabilir mağazalarımızda (LFL) satışlarımız hızlanarak arttı ve 2017 yılında bu mağazalarda yüzde 26 artış gerçekleştirdik. Mart ayı sonu itibarıyla toplam 150 bin metrekare ile elektronik perakende şirketleri arasında Türkiye’nin en büyük satış alanına sahibiz. Üstelik mağazalarımızda ve mediamarkt.com.tr’de yıllık olarak ortalama 150 milyon ziyaretçimizi ağırlıyoruz. Müşteri Deneyimi konusunda stratejik yaklaşımımız ile fark yarattık ve 1.5 yılda müşteri memnuniyeti skorumuzu ikiye katladık. Bu başarılarımızın üzerine ekleyerek, Türkiye’nin açık ara en çok tercih edilen elektronik perakendecisi olma hedefimiz için geri sayımı hızlandırıyoruz.”

Teknolojide yabancı markaların bütçede yarattığı cari açığın azaltılması için tanktan cep telefonuna, ERP yazılımlarından mobil uygulamalara kadar birçok alanda Türk markaları büyümeye devam ediyor. Türkiye’den yurt dışına giden her para cari açığı artıran bir etmendir. Dolayısıyla MediaMarkt burada ciro ve karını artırdıkça yurt dışına gönderdiği parayı artırmakta ve ciro açığını artırmaktadır. Umarım ve eminim ki perakende sektöründe bu tarzda bir büyümenin yabancılar yerine Türk markaları tarafından gerçekleşebilmesinin yolu açılır.

Daha önceki Mediamarkt haberleri için:

Mediamarkt’a açık mektup

Ben aptal değilim MediaMarkt Ich bin doch nicht blöd

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.