MENU

BTK yeni anayasaya 7 madde verdi

.com siteler devlete ders olsun

16/04/2012 Comments (0) Views: 87 MANŞET, YAZILIM

Küçükbaşlara büyük teknoloji takibi

Binlerce ailenin geçim kaynağı olması ve ülkemiz ekonomisindeki önemli yeri nedeniyle de hayvancılık en stratejik sektörler arasında yer alıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Avrupa Birliği fonlarının desteğiyle finanse ettiği “Küçükbaş Hayvan Takip Projesi” bu konuda ülkemiz için yepyeni bir başlangıcın ilk adımını oluşturuyor.

Sentim Yazılım ve Danışmanlık ile Aqua Soft Spol S.R.O konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilen proje çerçevesinde 13.2 milyon küçük baş hayvan kayıt altına alındı. Hayvanlarla ilgili oluşturulan veritabanında, her bir hayvan için, bireysel tanımlama numarası, doğum tarihi, cinsiyeti, ırkı, annesinin bireysel tanımlama numarası yer aldı. Ayrıca satış, ölüm veya zorunlu kesim mutlaka kaydedildi. Hazırlanan yazılım sistemi sms, bilgisayar ve cep telefonu gibi ileride yapılacak ek servisler aracılığıyla alınan hayvanın ve hatta etin her türlü bilgisine erişebilirliğini mümkün kıldı.

Böylece bir taraftan Bakanlık ve ilgili kuruluşlar ülkemizin küçükbaş hayvan varlığı ile ilgili bilgileri güncel olarak takip edilir ve kolay yönetip denetleyebilir hale gelirken diğer taraftan da tüketiciler yakın bir gelecekte marketten satın aldıkları etin nereden geldiği hangi hayvana ait olduğunu sms ya da mobil servisler üzerinden takip etme şansına sahip olacak.

Projede kayıt altına alına bilgiler sayesinde hayvan hastalıklarının takibi ve koyun keçi vebası gibi hastalıkların yayılmasının önlenmesi, hayvan kaynağının yönetilmesi, hayvansal gıdaların üretildiği çiftliklerde sağlık koşullarına uygunluğunun denetlenmesi sağlandı. Proje AB gereksinimlerine ve mevcut büyükbaş sistemine tam uyumlu hazırlandı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.