MENU

Kotalı internet olmalı mı olmamalı mı?

Bir oksimoron örneği: Nokia Türk baz istasyonu üretecek

18/03/2016 Comments (1) Views: 178 İNTERNET, MANŞET, OPERATÖRLER

Kart kopyalanmasını engellemenin en kesin yolu…

mobil imzaKredi kartı ve banka kartları ile çok büyük bir tehlikeye kapımızda ama biz farkında değiliz: Özellikle otomatik para çekme makineleri içine yerleştirilen minik cihazlar biz farkına varmadan kredi kartının kritik bilgilerinin hatta şifrelerinin kopyalanmasına neden oluyor.

Bir iki vaka olmaktan çıktı bu iş. Bankaların iletkişimcileri sayesinde olaylar büyümeden basına yansımadan kapatılıyor, üstü örtülüyor. Ama biraz internette dolaşıp neler oluyor diye bakacak olursanız onlarca forumda konuyla ilgili yazıların çıktığını görebilirsiniz. Bir de gazetelerin sayfalarına girmeyen ajan haberlerine bakın. Onlardaki durum daha kötü.

Peki bir para makinesine kartınızı yerleştirmeden önce bunun tuzaklanmış olduğunu nasıl anlarsınız? Ben size söyleyeyim anlayamazsınız. Ben kesin anlarım diyen insanlarla da sabaha kadar konuşurum. Çünkü bu noktadaki pazar çok büyük ve her geçen gün daha dahiyane yöntemler buluyor hırsızlar.

Bunu engellemenin çok kolay ve bir o kadar kesin bir yolu var: Mobil imza. Çünkü mobil imza olayında para çekerken veya yatırırken asla kartınızı cebinizden çıkarmıyorsunuz. Bankaya tanımlanmış bir mobil imzanız varsa para makinesine bunu söylüyor ve müşteri numaranızı giriyorsunuz. Telefonunuza mobil imzayla mesaj geliyor bunu onaylıyorsunuz. Ve inanın bana kredi kartınızı cebinizden çıkarıp banka cihazına sokmaktan çok daha hızlı ve kolay bu işlem.

Ne kartınız görünüyor ne de şifreniz. Velev ki sisteme kamera koydular ve sizin müşteri numaranızı ele geçirdiler. Ne yapacaklar ki? Bunu  sisteme girebilirler. Hadi girdiler diyelim oradan bir şifre geri dönmesi gerekiyor ve o da sizin tek sim kartınızı barındıran cep telefonunuz. Sim kartınız kopyalansa bile sistem bu mesajı sadece size getirebilir.

Yani bu sistemle paranızın çalınabilmesi için müşteri numaranızı bilen birinin cep telefonunuzu size farkettirmeden çalıp (çünkü sisteme çalındığını bildirirseniz hemen kapatılır) 6 basamaklı mobil imza şifrenizi parmak izlerinizin kombinasyonundan bulması lazım. Kusura bakmayın ama sizi köşeye sıkıştırıp zorla paranızı almaktan daha zor.

Mobil imza candır…

One Response to Kart kopyalanmasını engellemenin en kesin yolu…

  1. Taner Kandemir dedi ki:

    Mobil app’lerdeki QR kod yöntemi de benzer bir güvenlik sağlıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.