MENU

Facebook çocuklarda akıl sağlığı sorununa neden oluyormuş

Amazon’un bulutu karardı Foursquare çöktü

11/08/2011 Comments (0) Views: 286 DONANIM, KISA KISA, MANŞET

Hackerlar BlackBerry’e “seni döveriz” dedi

The Next Web’in haberine göre TeaMpoisoN adlı hacker grubu, BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion (RIM)’ın Londra’daki bir hukuk firması ile hackerlar ile mücadele konusunda anlaşmasını duyurmasının ardından firmanın blogunu 3 gün boyunca istila etti. Hackerlar ayrıca şirketin polis ile işbirliği yapması halinde İngiltere’deki RIM çalışanlarına ait olan ve ele geçirdikleri kişisel verileri isyancılara yollamakla tehdit etti.

Normal blogun yerine TeaMpoisoN, RIM’e yazdığı ve otoriterler ile yapılacak işbirliklerinden konu ile hiçbir alakası ve suçu olmayan BlackBerry Messenger kullanıcılarının da nasibini alacağı yazıyı bıraktı. Grup, açıklamasında şirketin polis ile işbirliğine girerek BlackBerry kullanıcılarının yazışma kayıtları, lokasyon bilgileri, müşteri bilgileri gibi bilgilerini vermesi halinde şirketin çalışanlarının da tüm adres, isim, telefon numarası gibi bilgilerinin halka açık olarak ifşa edileceğini bildirdi. Hacker grubu, çalışanlarının kapısına dayanmasını istemiyor ve veri bankasının çarşaf çarşaf yayınlanmasını istemiyorsa şirketin doğru tercih yapacağına inanıyor.
Grup, ayrıca masum insanlara ya da küçük ölçekli iş sahiplerine yönelik bir kasıtlarının olmadığını, tüm dertlerinin polis ve hükümet ile olduğunu belirtirken, çalışanların diğer insanlar gibi masum olmadığını çünkü polis ile irtiabata geçecek olanların onlar olacağına değindi.
Blogdaki değişikliğe ek olarak grup ayrıca kendi Twitter hesaplarından, devamlı olarak masum insanlara yapılan şiddete değil yalnızca polise yönelik olana göz yumacaklarına dair tweetler yağdırdı. Dün yayınlanan bir raporda, isyancıların, 29 yaşındaki uyuşturucu satıcısı gencin polis tarafından öldürülmesini protesto etmek amacı ile öfkeli gösterilerini BlackBerry Messenger (BBM) üzerinden organize ettikleri açıklandı. BBM’in, Twitter ve Facebook gibi polis tarafından kolaylıkla takip edilen sosyal mecralardan farklı olarak kişisel bilgileri saklama konusunda daha sadık ve yalnızca BlackBerry cihazlarında çalışıyor olması ise işi polis açısından daha dezavantajlı hale getiriyor.
RIM ise Londra Metropolitan Polis Departmanı’na araştırmalarında destek olarak göstericilerin organize olmasını sağlayan bilgilendirme mesajlarını yayınlayan protestocuları yakalamak için işbirliği yapacağını söyledi.
Guardian gazetesinin hazırladığı bir habere göre RIM kullanıcı verilerini polise vermek için yasal emir alabilir ancak Kanadalı şirket, BBM üzerinden gönderilen mesajların kim tarafından yollanıldığının tespit edilmesinin neredeyse imkansız olduğunu belirterek polise vaad edilen sözün tutulmasının zor olduğunu gösterdi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.