zuckerberg-stocks-facebook-ipo

Facebook kurucusu mark Zuckerberg hatırlayacağınız gibi ihtiyacı olan ülkelere internet götürmek için bir inisiyatif başlattı. internet.org adı verilen bu organizasyonla süper über iyi niyetli insanlar internet bağışında bulunuyorlardı. Yayınlanan haberlere göre Zuckerberg, Airtel Africa sponsorluğunda Nijerya’ya free basic adını verdiği hizmetleri adından da anlaşılacağı gibi ücretsiz olarak götürmeye başlayacak.

Free basics deyince akla ne gelmeli? Elbette Zuckerberg’ün hizmetlerinin de arasında olduğu bir seri internet uygulaması. Yıllar boyu Nijerya’nın bütün yer altı ve üstü kaynaklarını tükettikten sonra, oradaki kabile savaşlarını görmezden geldikten sonra, insanların açlığına karşı gofret gönderme aymazlığını yaptıktan sonra like verebilecekleri ortamlar hazırlıyoruz onlara…

Kemirdikleri ağaç köklerinin fotoğrafını selfie çekip Facebook’ta arkadaşları ve ailesiyle “bu kökler bir harika dostum” şeklinde paylaşsalar ne kadar sosyal sorumlu bir şirket olurdu Facebook değil mi? Nijerya’nın gayrı safi yurtiçi hasılası 250 milyon doların altında. Facebook’un şirket değeri 300 milyar doları geçti, gelirleri 19 milyar doları geçti.

Şirket, bu sayede, başka yollarla online olamayacak 25 milyon kişinin internete bağlanacağı “müjdesini” verdi. Gerçekten gurur duymamız gerekiyordu sanırım bununla.

Böyle yazınca bana tepki verecek okurlarım mutlaka olacaktır. E peki ne yapsınlar diyenler de olacaktır. Hiç yapmasalar daha mı iyiydi diyenler çıkacaktır. Benim derdim asırlar boyu sömürülmüş bu ülkeye kendi değerlerini yükseltecek internet hizmeti götüren şirketlerin bununla övünmesi.

Oraya eğitim götürebilecek misiniz? Orada katledilen doğayı düzeltecek bir yardımınız olacak mı? Çok enteresan bir istatistik var Türkiye’de ne zaman bir CEO sunum yapacak olsa ilk ekranlarında kullanır: Dünyada internete erişebilen kullanıcı sayısı temiz suya erişebilenlerden fazla. Yani internet erişimi dünyayı daha güzel bir yer haline getirmiyor.

Muhtemelen Facebook, bir OTT olarak hakkını sömürdüğü gazetecilere hakkını verse bunu yazan çizen daha çok insan olurdu.

Biz her gün (hükümetimiz izin verdiği sürece) internete girebiliyoruz da hayatımızda ne değişiyor? Nijeryalı kanserden nasıl kurtulduğunu Ferrarisini nasıl sattığını anlatan TED Talks safsatalarını seyredince içinde bulunduğu saçmalıktan nasıl kurtulacak?

2015 yılı rakamlarına göre Nijerya’da 834 bin köleleştirilmiş çalışanın hayatını neyle daha iyi hale getireceğiz?

Zuckerberg’e muhtaç olmadan internete girebilen ülkemizde 185 bin köleleştirilmiş çalışan olduğunu biliyor muydunuz?