MENU

Apple patent davasında minik İspanyol şirketine yenildi

Vekiller filtresiz internete girer vatandaş giremez

03/11/2011 Comments (0) Views: 74 İNTERNET, KISA KISA, MANŞET, SOSYAL MEDYA

En büyük takipçiniz Facebook

Facebook’un, kullanıcılar, hesaplarından çıkış yapsalar hatta hesaplarını silseler dahi insanları takip etmeye devam ettiğine yönelik bir iddia geldi. Bu bilgilere kendince hazırlamış olduğu savunması da ayrıca bir komedi aslında. Sosyal ağ devi, kullanıcılar hesaplarından giriş yaptıklarında yollanan tanımlama bilgileri (cookies) ile onları takip edebiliyor. Ancak bunun takip, kontrol, casusluk vasfında olmadığı belirtilince içimize su serpilmiş olması bekleniyor olmalı.

Facebook, sağladığı reklamverenlere sağladığı data ve kullanıcı ağı desteği ile ayakta duran reklam alma özelliği ile büyük ölçüde ayakta duruyor olduğu söylenebilir ve bu durum şirketin başına dert açacak gibi. İnsanların internetteki aktivitelerini gözlemleyerek nelerden hoşlandıklarını belirleme ve hayat tarzlarına göre veri sağlaması amacıyla aslında izinsiz olarak reklamverenlere kaynak sağlanması gibi bir durum söz konusu.
Facebook’un adı böyle şeylere daha önce de çok karıştı ve altından hep bir şekilde kalkıldı. Şimdiye kadar büyük bir kıyamet kopmamış olması insanların alet oldukları ve hizmet ettikleri şeyleri bilmiyor olmasındandan kaynaklanıyor aslında.
Google+ ya da Foursquare dururken neden yalnızca Facebook’a yöneltiliyor bu eleştiriler sorusunun cevabı muhtemelen diğer mecraların Facebook’un hacmine şimdilik yakından bile yaklaşamamış olmasından kaynaklanıyor.

Bir cevap yazın