MENU

MEB İTÜ ile yapay zeka işbirliğine gidiyor

İş Bankası sayesinde elektronik ticarette ruble ile satış yapabileceğiz

31/05/2019 Comments (0) Views: 527 İNTERNET, MANŞET, POLEMİK

Emreden Trump olmadığı sürece teknoloji şirketleri hep kaplan

Apple, Google, Microsoft ve WhatsApp gibi teknoloji devlerinin öncülük ettiği 50’den fazla şirket, İngiltere Hükumet İletişim Merkezi’nin şifreli sohbetleri gizlice dinleme önerisini açık bir mektupla kınadı ve reddetti.

Teknoloji sektörünün önde gelen şirketleri, İngiltere Hükümet İletişim Merkezi’nin (GCHQ) önerdiği “şifreli sohbetleri gizlice dinleme” fikrine karşı açık bir mektup yazarak bunu kabul edemeyeceklerini bildirdi.

GCHQ’daki kıdemli istihbarat yetkilileri ilk olarak 2018’in Kasım ayında “ghost protocol” (hayalet protokol) fikrini ortaya atmıştı.

Bu öneri çerçevesinde GCHQ ve diğer kolluk kuvvetlerinin WhatsApp gibi şifreli mesajlaşma hizmetlerindeki sohbetlere “hayalet” olarak dahil olabileceği belirtildi. Uygulamanın amacının ise ülkede gerçekleşebilecek olası terör ve kriminal olayların önüne geçmek olduğu duyurulmuştu.

Bu yöntemle istihbarat birimlerinin şifrelenmiş sohbetlere “CC” olarak eklenmesi ve kullanıcıların bu durumdan haberdar olmaması planlanıyordu.

Casus yazılım, WhatsApp üzerinden cep telefonlarına sızıyor: Kullanıcılar seçilerek hedef alındı
Apple, Microsoft ve WhatsApp’ın da aralarında bulunduğu şirketler, bugün yayımladıkları mektupta, bunun ‘temel insan haklarına aykırı’ olduğunu vurguladı ve reddetti.

Mektupta, hükumetin sohbete gizli olarak eklenmesini sağlamak için, mesajlaşma uygulamalarının, servis sağlayıcılarının ve işletim sistemlerinin yazılımlarını da değiştirmek gerektiği belirtildi ve “Böylece yeni bir iletişimci sohbete katıldığında rutin olarak görünen bildirimleri bastırarak kullanıcıları yanlış yönlendirir” denildi.

Bu uygulamanın kullanıcıların güvenini suistimal edeceği vurgulanan açıklamada “Kullanıcıların çoğu, bir sohbete katılanların kendilerinin düşündükleri kişiler olduğunu doğrulamak için saygın sağlayıcılara güveniyor. GCHQ’nun hayalet önerisi bu güven ilişkisini ve kimlik doğrulama sürecini tamamen baltalıyor” ifadeleri kullandı.

Şirketler, terör ve benzeri saldırılara karşı önlem alınması konusunda neler yapılabileceğiyle ilgili başka çözümler bulmak amacıyla taraflarla iletişim kurmaya devam edeceklerini belirtti.

Apple, 2015 yılında ABD Federal Soruşturma Bürosu tarafından kurumun kilitli bir iPhone’da depolanan verileri okumasına yardımcı olacak bir yazılım oluşturma isteğini açıkça reddetmişti.

Sakın yanlış anlamayın ben herkesin bilgisi tüm hükümetlere verilsin demiyorum. Sadece istek ABD başkanından gelirse dümdüz içimizden geçecek olan şirketler sizlerin gözünüze kahraman gözükmesin diye böyle bir başlık attım ve bunu tarihe not düşmek istiyorum…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.