MENU

Turkcell Azercell’i inceletmeye başladı

Türkiye’nin telekomünikasyonunda neler eksik?

13/11/2015 Comments (0) Views: 393 İNTERNET, MANŞET, POLEMİK

Çocuklara niye internette sorumluluk vermiyoruz?

internet cocukBilen bilir, ülkeyi anlayabilmek için yerel gazete okumaya bayılırım. Aydın’dan bir gazete geldi önüme. Efeler ilçesinde bir okul müdürü anne babaları toplamış ve onlara çocuklarla ilgili aydınlatıcı bilgiler vermiş. Ki bu harika bir şey. Keşke bütün okul müdürleri bunu yapabilse.

Okul müdürü M.V. demiş ki çocuklarımıza güven ve sorumluluk hissiyatı vermeliyiz. Çocuklarımıza çocuk muamelesi yapmayalım demiş okul müdürümüz. Küçüklüğünüzde siz bakkala giderdiniz şimdi de çocuklarımızı bakkala gönderelim aman ortam değişti demeyelim demiş. Çünkü bakkala giden çocuğun kendin güven kazanacağını anlatmış.

Bunların hepsi mükemmel tespitler ve hayatımda bunları uygulayabildiğim için çok mutlu hissettim kendimi.

Fakat sonra iş bilgisayara gelmiş, müdür dil değiştirmiş. İnternet sokaktan daha tehlikeli bir hale geldi demiş. Çocukları bilgisayarla yalnız bırakmayın demiş. Bilgisayarda bir adrese girdiklerinde bilgisayarın ekranı size dönük olsun demiş.

Peki de bakkala giderken çocuğumuza güveneceğiz de neden güvenmiyoruz bu lanet olasıca internete? Sebep çok basit: Bakkalı biliyoruz. Bilgisayar ve interneti bilmiyoruz. Çocuklarımızın bakkala giderken yapabileceklerini biliyoruz oradaki tehlikeler konusunda onları uyarabiliriz. Ama interneti bilmediğimiz için hemen yasak getiriyoruz toplu olarak…

Demek ki neymiş? İnterneti çocuklara öğretmeye çalışmayacağız. İnterneti önce büyüklerimize öğreteceğiz. Hatta devlet büyüklerine öğreteceğiz. Onlar öğrenmeden çocuklar bilgisayarın ekranı anne babalarına dönük şapşal bir hayat yaşayacaklar çünkü.

Siz müdürümüzün ilk söylediklerini dinleyin. Çocuklarınıza güvenin. Onlara sorumluluk aşılayın. Kötülükleri anlatın ama onlara korku aşılamayın.

Ehliyetini almaya giden çocuğunuza “dikkatli ol oğlum” dersiniz… “Kaza yaparsan bağırsakların deşilir, kafan patlar, arabanın içinde sıkışıp canlı canlı etlerin kavruluncaya kadar cayır cayır yanarsın” değil…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.