MENU

Facebook, Google Plus gelince coştu

Android yazılımlı cihazlar virüs kaynıyor

24/08/2011 Comments (0) Views: 102 İNTERNET, KISA KISA, MANŞET, Sansür

Çin Türkiye’nin izinden gidiyor

Çin’in önde gelen internet satış sitelerinden Taobao.com, internet filtrelemelerinde kullanılan yazılımların satışını durdurdu. Ortadoğu’daki ayaklanmaların benzerlerinin oluşmaması için uygulanmaya başlanan internet sansürünü delmek için kullanılan yazılımın satışları şirket tarafından durduruldu. Alibaba Group’un internet ticaret bacağı olan sitenin bu kararı tamamen kendi iradeleri ile aldıkları açıklandı.

Taobao.com tarafından gelen açıklamada satışı yasaklanan yazılımın özel şebekelere erişim ve internet protokol vekalet ayarlarını değiştirerek yurtdışındaki web sitelerine izinsiz erişimde kullanıldığı belirtildi. Söz konusu kararın bu tip erişimleri engelleme amaçlı alındığı belirtildi. Bu yazılımların satışında kullanan kullanıcılara satışlarını durdurmaları aksi takdirde üyeliklerinin iptal edileceği bilgisi verildi.
Çin hükümeti, toplum huzurunu bozucu ya da pornografik içerikler dışında her türlü iş ve eğitim amaçlı internet kullanımına yeşil ışık yakıyor. Hükümetin en büyük korkusu ise komünist rejimi tehdit edecek uyanışlara yol açacak içeriklere Mısır ve Tunus’ta olduğu gibi internetin vereceği destek.
Alınan aksiyonun Alibaba Group’un rutin denetimlerinden biri sonucu olduğunu açıklayan yetkililer şirketin sattığı her ürünün benzer kontrollerden zamanla geçerek ticaret prensiplerine uyup uymadığı konusunda karar verdikleri belirtildi. Çekilme kararının, bu iş kolunda daha fazla yer almak istemedikleri için alındığına değinildi.
Çin hükümetinin sansürüne reaksiyon olarak çeşitli erişim yolları arayan halkın çaresine koşan yazılımlar filtreleri delmek için oldukça yoğun ilgi görüyor. Ancak Taobao.com’un bu hamlesinden sonra diğer üreticilerin de benzer ürünlerin satışını durdurdukları öğrenildi. Bu noktada bir sonraki adım olarak kullanıcıların hangi yönteme başvuracakları ise merak konusu.
Alibaba Group yetkilileri aynı zamanda kürk ve benzeri ürünlerin de satışını durduklarını belirtirlerken bu ürünün de benzer bir prensipten dolayı durdurulması kararını aldıkları belirtildi. Şirkete bağlı şu an itibari ile 7 milyon üretici ve 800 milyon ürün bulunuyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.