fatihÜlkenin ayakta ve herkesin tedirgin olduğu şu günlerde uzun zamandır tartışma konusu olan Fatih Projesi tablet ihalesi bugün yapılıyor. İhale Türkiye’nin geleceğine ışık tutsun diye yapılıyor ama kendi bugününe ışık tutacakmış gibi görünmüyor. Bir ihale düşünün ki şartnamesinde tabletin üstüne konacak logonun büyüklüğü bile anlatılmış. Kablosunun metresine kadar tarif verilmiş… Ama içinden o kadar çok kötü koku geliyor ki insanın içinden bugün deprem olsa da bu ihale yapılmasa diyesi geliyor.

Nedir bu kötü kokular bunları size bir nefeste sayalım. İhaleyi kim alırsa alsın bu kötü kokuların bir kısmı üstüne sinecektir. Bu ihale bu şartname ve gidişatıyla çirkindir:

  1. Bu ihale 3 seneyi kapsayan 10 milyon 600 bin tableti kapsıyor. Ama biz dünyanın en acayip ülkesi olarak 3 sene sonra teslim alacağımız tabletin ihalesini şimdiden yapıyoruz. 3 sene sonra o tabetler neye yarayacak, veya bir başka bakış açısıyla 3 sene sonra tablet mi kalacak… Bunları düşünmeden 10 milyon 600 bin aletin birden ihalesini şimdiden yapanları kendi adıma kınıyorum.
  2. Basına farklı zamanlarda yansıyan söylentilere göre bazı firmalar (adı bizde saklı kalsın) istendiği gibi incelenmesi için ürün vermek yerine sadece ürünlerin özelliklerinin yazdığı kağıtları teslim etmiş. Ama buna rağmen ihaleye girebileceklermiş. Eğer bu doğruysa, o firmanın adının büyük olmasına kanan ve bunu kabul edenleri kendi adıma kınıyorum.
  3. Bu ihalede bariz bir biçimde adresleme var: Sadece Android sistemi çalışacak tabletlerin üretilmesi için onay veren yetkilileri kınıyorum. Siz nasıl bir işletim sistemini tek işletim sistemi olarak bir ihalenin kapısından içeri sokabilirsiniz? iOS ve Windows’un buraya alınmamasını nasıl açıklayacaksınız? Yetersizlikle mi? Tarih sizi çok farklı yazacak…
  4. Başbakan 12 Haziran 2011 seçimlerinden önce tüm dünyaya tablet projesi yapacaklarını duyurmuştu. O zamanlar 16 milyon tablet ve 7.5 milyar dolarlık bir proje olarak duyurulan bu sistem için o tarihten bu tarihe pilot dağıtımlar dışında hiçbir şey yapılmadı. O kadar zaman dilimi içinde ülke gibi olan bir ülke kendi işletim sistemini yazardı ki yazılmışı vardı en azından bunu kullanırdı. Ama yapmadık. Bunun yapılmasını düşünmeyenleri kendi adıma kınıyorum.
  5. Projenin içinde satışa çıkarılacak olan tabletlerin hiçbirinde mobil bağlantı olmayacak. çocuklar okulun dışına çıktıkları zaman tableti defter ve kitap olarak kullanacaklar. Bu konuda genel uyarılara rağmen hiçbir adım atılmadı. Bu da hepimizin ayıbı olsun.

Projenin detaylarıyla ilgili daha konuşacak çok şey var. Bunları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…