Birinci yılında minik bir BlaBlaCar analizi

2
359

blabla1İlk duyduğumda “çok iyi fikir” dedim. Çünkü 19 ülkede 20 milyondan fazla üye bulmuşsunuz, dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olmuşsunuz. Bla bla öyle uyduruk bir kelime zinciri değil. Biraz bizim vıdı vıdı kelimelerine benziyor. Yanına araba anlamına gelen “car” kelimesini koyunca arabada sosyalleşme çağrışıyor harika bir biçimde…

Sistem bir yıldır Türkiye’de kullanılıyor. BlaBlaCar üyeleri, genellikle gençlerden oluşuyor. İnternette biraz kimler bunu kullanıyor diye araştırma yaptığınızda karşınıza hep genç isimler çıkıyor. Kendi ihtiyaçları kapsamında büyük beklentilerle saldırıyorlar bu sisteme… Bu yüzden de BlaBlaCar araştırmalarında ilginç sonuçlar çarpıyor göze: Son 1 yılda BlaBlaCar’ın Türkiye’deki üyelerinin yüzde 60’ı sevdiklerine ulaşmak ya da tatile gitmek için yolculuklarını paylaşmış. BlaBlaCar’ın Türkiye’deki üyelerinin yüzde 47’si sistemi tasarruflu buldukları için, yüzde 46’sı ise sosyalleşmek için BlaBlaCar’ı tercih ettiklerini söylemiş. Yol arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeyi seven BlaBlaCar Türkiye topluluğunun  yüzde 30’u 30 yaş ve üzerinde, üyelerin yaş ortalaması ise 28.1.

Daha ucuza gitmek, bulamadığı bileti ikame etmek için BlaBlaCar sistemine girmeyi anlarım. Ama açıkçası sırf muhabbet olsun diye bu sistemin seçilebileceğihi hiç düşünmemiştim. Ama evet özellikle 5 saatin üstünde bir yolculuk yapacaksanız insan gerçekten de yanına bir yaren ister…

BlaBlaCar’la Türkiye’de son 1 yılda paylaşılan yolculuklar ortalama 415 km’yi bulmuş. En çok tercih edilen güzergahlar İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya olmuş. Her 3 dakikada bir İstanbul’a doğru ya da İstanbul’dan bir BlaBlaCar aracı yola çıkmış.

blabla 2

blabla 3Geçtiğimiz Şeker ve Kurban bayramı tatillerinde yaşananlar gerçekten inanılmaz: Türkiye genelinde BlaBlaCar’la 160 bin boş koltuk ilanı verilmiş! Bayram tatilleri gibi özel dönemlerde diğer zamanlara oranla ilan sayısında ciddi artışlar yaşanmış ve yolculuk paylaşımı özellikle son dakika tatillerinde büyük avantaj sağlayarak istediğiniz rotaya bilet bulamama sorununa son verilmiş.

BlaBlaCar Türkiye ile ilgili en dikkat çekici istatistiklerden biri de yolculuklarda ne kadar sohbet etmeyi seven bir ülke olduğumuz. Bu bilgi beni gerçekten çok güldürdü: BlaBlaCar kullanıcıları kayıt aşamasında, kendilerini tanımlayarak, arabada yolculuk ederken ne kadar sohbet etmek istediklerine dair bir seçim yapıyorlar. Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 99’u kendilerini BlaBla veya BlaBlaBla olarak tanımlıyor. Bu da yolculukların bol sohbetli geçtiğine işaret ediyor.

Çok mu yaşlandım bilmiyorum… Böylesi bir sistemde sokağa salmaya cesaret edemediğimiz çocukların başına bir iş gelmeyeceğini, onların güvenli bir şekilde yabancı bir kişinin arabasında seyahat edeceğini nereden biliyoruz tam olarak orayı çözemedim. Veya arabası olan çocuğumun tanımadığı birini gönül rahatlığıyla alması doğru mu çıkamıyorum işin içinden…

Bu sistemi bu bakış açısıyla kınamıyorum ama aklımda ciddi soru işaretleri var…

2 YORUMLAR

 1. Tıpkı hediye sistemlerinin Türkiye’de çalışmayacağı gibi bu sistem de Türkiye’de gümler. Sebep kültürel uyumsuzluk. Bizim kültürde otostop vb yoktur pek, tanımadığın adam da arabaya alınmaz. Bir istisna hariç: Kamyonlar ve kamyon şoförleri. Türkiye’de sistemi kamyoncular için yol arkadaşı moduna çevirsinler alsın yürüsün.

 2. BlaBlaCar’dan yazdığımız yazıyla ilgili bir açıklama geldi. İçimizi rahatlattı. Noktasına dokunmadan sizlerle paylaşıyorum

  BlaBlaCar olarak güvenilir bir yolculuk paylaşım topluluğu yaratmak bizim için çok önemli. Bunu birkaç farklı özellik ile sağlamayı amaçlıyoruz: Türkiye’de BlaBlaCar kullanıcısı olmak için kişinin Facebook hesabı ile giriş yapması gerekiyor. Böylece kullanıcıların birbirlerinin gerçek kimliklerini görmesini sağlıyoruz. Yeni eklenen bir özellik olarak blablacar.com.tr adresi üzerinden sisteme girildiğinde, üyelerimiz profillerine kimlik numaralarını ekleyerek T.C kimlik numarası doğrulaması da yapabiliyorlar.Üyelerimiz, buna ek olarak email adreslerini ve telefon numaralarını da doğrulayabiliyorlar. Doğrulamalara ek olarak kişiler kısa özgeçmişlerini de ekleyerek kendileri hakkında daha detaylı bilgi verebiliyorlar.
  En önemlisi kullanıcılar, yolculuk yapacakları kişiyi seçerken daha önceki puanlamalarına bakabiliyorlar. Hem sürücüler hem de yolcular beraber yaptıkları yolculuklardan sonra, birbirleri ile ilgili yorum ve puanlama paylaşıyorlar. Bu bilgi bir sonraki yolculukları için arkadaş arayanlara ışık tutuyor. Bu sayede BlaBlaCar topluluğu, profil ve puan/yorum sistemleri sayesinde kendi denetimini yapıyor ve paylaşım ruhuna aykırı davrananlar kendiliğinden sistemden uzaklaştırılmış oluyor.
  Ayrıca, üyelerimizin sistemden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla Uzman Üye İlişkileri ekibimiz haftanın 7 günü kullanıcılarımıza destek veriyor. Son olarak üyelerimiz kiminle yolculuk yapacaklarına kendileri karar veriyor. Yolculuklarından önce sürücü veya yolcu ile iletişime geçerek, birbirlerini tanıma şansları da oluyor.
  Bu güvenlik önlemlerine ek olarak, yakın zamanda yapılmış bir yol güvenliği araştırmasının da sonuçlarını da eklemek isteriz. BlaBlaCar, dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden TNS Sofres ile Türkiye’nin de içinde yer aldığı 10 ülkede, alanında ilk kez yapılan “yolculuk paylaşımı ve yol güvenliği” anket çalışmasını gerçekleştirdi.
  Bu araştırmanın sonuçlarına göre araçlarda yolcuların varlığı sürücüleri daha duyarlı hale getirirken, yolculuğun daha güvenli olmasını sağlıyor. Örneğin, BlaBlaCar sürücülerinin %75’i, yolculuk paylaşımının kendilerini trafik kurallarına daha fazla dikkat etmeye yönelttiğini söylüyor. Sürücülerin %70’i ise, yolcuların puanlama ve yorumlarının onları daha güvenli bir sürücü olmaya teşvik ettiğini belirtiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.