Bill Gates yaşlanınca daha da devletçi oldu

0
137

bill_gates

Apple CEO’su Tim Cook ile ABD hükümeti arasında süregelen polemik konusunda daha önce sizi bilgilendirmiştim. Bu sorunsal, en sonunda diğer şirket patronlarına da yansıdı. Herkes bu konuda bir şeyler söyledi. Bunları sizler için toparladım.

Bill Gates devletten gelen istekleri karşılıksız bırakmayan bir patron. Bu konuyu 90’lı yılların ortasında Windows 95 lansmanından itibaren yazmaya başlamıştım. O zamanlarda herkes Microsoft’un bir şekilde kendinden istenen her bilgiyi ABD hükümetleriyle paylaştığını dile getiriyordu. Bu konuda hiç somut bir kanıt çıkmadı ortaya. Ama söylentiler de hiç bitmedi. Hatta Türkiye’de satış yapabilmek için kaynak kodlarının bazılarını Türk hükümeti ile paylaştığı dahi gündeme getirildi.

Aynı Bill Gates Tim Cook’un söyledikleri konusunda ne dedi sizce? Tam olarak şunu:

“Apple federal kurumlarla arasında yaşanan şifreleme tartışmalarında bir işbirliği yolu bulmalı. Kimse Apple’dan bir arka kapı yaratmasını istemiyor ki. Hükümet sadece bilgi almak istiyor. İstedikleri genel değil, spesifik bir dava için bilgi. Bir GSM firmasına ya da bankaya bilgi almak için başvurmaktan hiçbir farkı yok. Bir bankanın sabit diskinin üstüne kurdele bağlayıp ‘bana bu kurdeleyi kestirmeyin sonra herkes için kesmek zorunda kalırım’ demesi gibi bir şey…”

Bill Gates skiden bu konulara nasıl yaklaşırdı elimde bir yaklaşımlar kitabı yok. Ama şu yaklaşımına bakarak eskiden epey kullanıcı datası paylaşmış izlenimine kapıldım. Tabi ki benimki sadece bir izlenim. Doğru olmayabilir.

Önceki1 / 2Sonraki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.