Başbakanın dediklerini dinliyor musunuz ey yazılımcılar?

4
213

Başbakan seçim konuşmalarına başladı. Seçim konuşmalarında eğitim deyince hep aynı noktaya geliyor: “Şimdiye kadar öğrencilerimize ücretsiz kitap verdik. Elimizden geldiği kadar bilgisayar vermeye çalıştık. Bundan sonra herkese bilgisayar ve iPad benzeri (evet gerçekten iPad benzeri dedi) cihazlar vereceğiz. Herkesin kitapları e-book olacak.”

Türkiye’de milyonlarca öğrenci var. Her birinin önüne birer tane bilgisayar koymak burada dünyanın en büyük bilgisayar alımının yapılmasını sağlayabilir. Türkiye’de bu anlamda tedarik zincirleri yavaş yavaş oturmaya başlamış durumda. Yani donanımsal olarak ülkenin ihtiyacı olan herşey aylar mertebesinde karşılanabilir.

Bizim şu anda elektronik kitap ve “iPad benzeri cihaz” üstünde çalışıyor olmamız gerekiyor. Şu anda bu teknolojiler tüm dünyada mevcut mevcut olmasına da 20 milyonlu öğrencilerden bahsederken yurt dışını işin içine kattığımızda çok ciddi gelir kaybına uğramamız söz konusu olabilir.

Oysa bugün açık kaynak kodlu android gibi sistemler zaten mevcut. Bunun üstüne ürün ve hizmet geliştirmek de onbinli dolarla bitirebileceğiniz bir şey. Mesela kitapların taranarak sisteme girilmesi, kısa sürede okunabilir hale gelmesi, üstüne ders programlarının konması, çocukların bu cihazlarla internete girebiliyor olması, çocukların girmemesi gereken yerlere karşı filtrelerin yaratılması, çocuklara özel sosyal medya ve paylaşımların yaratılması… Yazılımcılar için inanılmaz bir pazar yaratabilecek bir ortam oluşturur.

Hele ki bu işe yol verildiği noktada yaratılacak bilgi birikimiyle tüm dünyaya açılabilecek şirketlerin yaratılması fikri bizi bambaşka umutlara götürüyor.

Bugün Türk Telekom’un ve Turkcell’in özellikle eğitim konusunda yaptığı çok ciddi yatırımlar var. Bence başbakanımızın sözleri bütün yazılımcı ve şirketlerimiz tarafından dinlenmeli…

4 YORUMLAR

  1. Yazıyı okuyunca Türkler yapsın, Türkler kazansın gibi bir his algıladım. Fakat yazının sonunda verdiğiniz ve isminde Türk kelimesi geçen iki büyük şirketin çoğunluk hisseleri Türk sermayesine ait değildir. Bunuda böyle bir konuda not düşmek çok düşündürücü olabilir diye eklemek istedim.

  2. İyi hoş söylemiş bütün öğrencilerde ipad benzeri ürün olsa kötü olmaz tamam. İçine eşantiyon olarak namaz vakti, Kuran öğreniyorum gibi exstralarda koymaları kaçınılmaz gibi duruyor bu tavırlar ile, En uyuz olduğum kısıma gelince de bu tarz ihaleleri genelde bazı tanıdıklar alır, olmadı iran tarafından dostlarımız fln… Malasef genel görüntü bu gözümde.

  3. Güzel yazı olmuş eline sağlık fakat başbakanın bu yalnızca seçim vaadi. Her öğrenciye bilgisayar vermişde şimdi de ipad verecekmiş ha? :) Sadece 300 öğrenci ben gösterebilirim bilgisayar verilmemiş… Türk Telekom’un yaptığı yatırımların da ayrıca farkındayım…

    Kolay gelsin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.