Bardağın yarısını elektronik imzayla dolduramadık

0
162

elektronik imzaİletişim ajansı tarafından Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olduğu belirtilen E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, Elektronik İmza Kanunu’nun 10. yıl dönümünde Türkiye’nin e-dönüşüm sürecini değerlendirdi. E-dönüşüm projeleri sayesinde hem zaman hem kağıt tasarrufu sağlandığını vurgulayan Orhun, “E-GÜVEN sunduğu hizmetlerle kurumları ve vatandaşları e-dönüşüm sürecine dahil ediyor. E-GÜVEN olarak Elektronik İmza Kanunu’nun 10. yılında 400 bin nitelikli elektronik sertifika ürettik. E- dönüşüm kapsamında yürürlüğe girecek E-Reçete, E-Tebligat ve Elektronik Kimlik projeleri ile e-imzanın sağladığı avantajları herkese ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Şimdi konuyu birlikte irdeleyelim: 75 milyonluk ülkede, 70 milyar dolarlık bilişim yapıp 4 tane dünya devi iletişim firmasıyla tüm dünya devlerinin mal sattığı bir ülkede olacaksınız ve 10 yılda 400 bin elektronik imza dağıtacaksınız… Devletinizin internet sitesine sadece elektronik ve mobil imzayla girilecek ama satışlarınız bu noktada kalacak… Bankalar elektronik ve mobil imza alanlara bu kadar kolaylık sağlayacak, sizin lider kuruluş olarak imzanız 400 binde kalacak.

Ben bunu kendi adıma kabul etmiyorum. Allah’a bin bereket oooh diyenler vardır belki… Ama o, ben değilim.

Ben ülkesinin lider elektronik imza kuruluşu 10 senede 400 bin imza dağıtmış bir ülkede yaşamaktan, bu kadarcık bilişim ve güvenlik ürütebilmiş olmaktan utanıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.