Atom bombasında attığımız yanlış adımları yapay zeka için atmasak?

0
122

Yabancı bir yayında şu soruyu ortaya atmışlar. Ben de sizinle paylaşmak istedim: Nükleer silahlar ve Yapay Zeka arasında paralellik kuralım mı? Ne alakası var demeyin. Gerçekten de ciddi bir biçimde alakası var: Nükleer silahların temel sorunu yoğun biçimde adam öldürmesi değil, bu kadar çok adam öldüreceği düşünülmeden, sonrasında olabilecekleri öngörmeden hayata geçirilmiş ve üretilmiş olması.

Şu anda yapay zeka üstünde çalışıyoruz. Acaba sonunu düşünüyor muyuz?

Yapay zeka ve makine öğrenimindeki ilerlemeler bugün baş döndürücü bir hızla, uçarak gelişiyor. AI, nükleer dünyanın başlangıcındaki gibi bize inanılmaz yararlı araçlar sağladı. Dijital cihazlarımızdaki “öğrenme algoritmaları”, satın aldığımız, izlediğimiz ve okuduğumuz şeylerden beslenip buradan modeller çıkarıyor. AI doktorların hastalıkları teşhis etmesine ve tedavi etmesine, yeni pazarlar açmasına ve iş için üretkenliği artırmasına yardımcı oluyor. Eğitim, enerji ve çevre ile ilgili kritik konuları ele alan veri setleri ve modeller oluşturuyor.

Aynı zamanda, AI’nın tehlikeleri çok bariz. Şimdilik insanların özel çabasıyla bu tehlikeler engellenmeye çalışılıyor: Google, drone hedeflemesini iyileştirmek ve izlemesini geliştirmek için yapay zekanın kullanılmasını içeren bir ABD Savunma Bakanlığı sözleşmesini yenilemeyecek, çünkü çalışanlarının 4 bini, çalışmalarının ölümcül amaçlar için kullanılmasına itiraz etti. Benzer kaygılar, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un, AI’nin ölümcül otonom silahlarda kullanımı hakkındaki korkularını ifade etmesine yol açtı.

Otonom silahların savaşın niteliğini değiştirmesi ve savaşta insani kontrolün önüne geçmesi tehlikesi gerçek bir tehdit.

Çalışmayı ve oyun oynamayı kolaylaştıran makineler tarafından baştan çıkarılıyoruz. Bu baştan çıkarıcı makinelerin içinde bizi modellemeye çalışan, orta ve uzun vadede yerimizi almaya çalışan, öğrenen bir yapay zeka var. Oynadığımız her oyunda veya çektiğimiz fotoğrafta, bu makinelerin sivil özgürlüklere, demokrasiye ve ekonomik eşitliğe yönelik tehditler yarattığı gerçeğini görmezden geliyoruz.

AI biliminin karmaşıklığı, politika yapıcıların ve halkın teknoloji endüstrisinin yapay zekanın geleceğine karar vermek için en iyi konuma sahip olduğuna inanmalarına yol açabilir. Yine de, AI’nin geliştirdiği konular kesinlikle ticari çıkarlara bırakılmamalı.

Peki ne olmalı? Atom ile mücadelemizde sonradan keşfettiğimiz şeyleri yeniden yaşamak için beklemek yerine o zaman attığımız adımları önceden atalım. Nedir bu adımlar? Mesela atom enerjisi kurumu gibi bir kurum olsun yapay zeka için. O kurum atılacak adımları seçsin gidilecek bazı yolların nünü tıkasın. Böyle olmaz şuraya doğru gidemezsiniz desin.

Bunu siz vatandaşlar olarak düşünmeye başlarsanız iktidarlar da düşünmeye başlar merak etmeyin…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.