MENU

Vodafone’un Türkiye patentleri “Oksijen”le Türkiye’de kalacak

Vodafone: Vergi düşsün, penetrasyon yüzde 130 olsun

25/09/2013 Comments (0) Views: 87 MANŞET, YAZILIM

Android özel hayatınızın canına okuyabilir

evilandroidBir yakınımla konuşuyordum. Konu cep telefonlarına geldi. Ben yine hangi telefonu niye almalıyız klişelerinin gelmesine hazırlanırken günlük basına yansımış bir soruya muhatap kaldım: “Android telefonlara uzaktan erişip kamerayı açmaları ve beni izlemeleri mümkün diyorlar ne diyorsun?” Şaşırıp kaldım. Evet teorik olarak doğruydu bu söylenen şey. Zordu ama imkansız değildi. “Peki o zaman ben neyime güvenerek bu telefonu yanımda taşıyorum” diye sordu arkadaşım. “Bilmediğin programlar yüklemezsen bir şey olmaz” diyecek oldum ama ben bu riski alır mıydım? En azından şimdiye kadar almadım.

Sonra konu ilgimi çekti. Sonuçta ben kullanmıyorum ama ailede oldukça fazla Android kullanan eş dost var. Onları da düşünerek uzaktan ele geçirdiğinizde bir Android yüklü telefona neler yaptırabileceklerini araştırmaya başladım. Çok enteresan şeyler çıktı karşıma… Tabii ki bunların hepsi telefonu ilk aldığınızda içinde hazır olan kötü uygulamalar değil. Kötü programlar yüklemek ya da yüklememek sizin elinizde.

Sadece bir noktayı hatırlamak lazım: Apple sistemine bir yazılım sokabilmeniz için o yazılımın ortalama 20 günlük bir test sürecinden geçmesi gerekiyor. Değil zararlı yazılım, sıkıcı yazılımları bile almıyorlar. Android işletim sistemi için ise neredeyse sizin uygulamayı koymanızla başkalarının indirmeye başlaması bir oluyor. Bunu gözden kaçırmamak lazım.

Bu bakış açısıyla yeterince kötü bir program yükleyebilirseniz:

· Android telefonun kontakt listesini uzaktan alabilirsiniz. Geçen hafta bir arkadaşım cep telefonu arama uygulaması bulmuş. Aradığınız isimleri bunun içinden bulabiliyormuşsunuz. Bunun içinde Ahmet Abim veya Mehmet Usta gibi arama sonuçları bulmuş. Öngörü şu: Bir yazılım herkesin telefonlarında bulunan isim ve telefonlarına erişiyor. Sonra da bunları değişik uygulamalarda kullanıyor.

· Sizin bilginiz olmadan nerede olduğunuzu GPS sinyallerinden alıp belli bir yere gönderebiliyor.

· Uzaktan telefonunuza erişerek bulunduğunuz yerdeki ağlara katılmak için telefonunuza girdiğiniz Wi-Fi şifrelerinizi alabiliyor. (Bunun için root olmak gerekiyor, herkes yapamaz)

· Uzaktan erişip duvar kağıdınızı değiştiriyor. Düşünsenize bir politikacının haberi olmadan telefonunun duvar kağıdı olarak rakip parti logosu koyduğunuzu…

· Bir cihazı uzaktan silip kullanılmaz hale getirebiliyor.

· Uzaktan erişip sizin adınıza tanıdığınız ya da tanımadığınız birine sizin numaranız üstünden SMS atabiliyor.

· Herhangi bir çağrı başlatma sayfasına gitmeden telefonunuzdan tanıdığınız ya da tanımadığınız birini arayabiliyor.

· Telefonunuzla yaptığınız tüm etkinlikleri, aradığınız kişiler listesinden SMS attıklarınıza, oynadığınız oyunlardan bulunduğunuz yerlere kadar her şeyi birilerine gönderebilir.

· Zararsız görünen bir uygulamanın sizin bilginiz olmadan ekstra paketler yükleyerek bambaşka bir hale gelmesi sağlanabilir. (Hakkını yemeyelim, bunu iPhone ile de  yapabilirsiniz teorik olarak)

Tags: ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.