MENU

Yandex iyi mi yaptı goygoy mu?

Nabi bey müsaitseniz size bir önerge vereceğiz

20/03/2015 Comments (0) Views: 443 5G, ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER

4G hakkında merak ettiklerimiz

4G operatörlere ne getirecek…

4G’nin kullanıcılara yararı elbette çok önemli. Ama en büyük yararı operatörlerin kapasite artırımına getirecek. Operatörler 4G ile gelen yeni frekanslar sayesinde ağlarını toparlayacak, hatta bir bakış açısıyla daha az baz istasyonuyla daha fazla alan kapsanabilmeye başlanacak.

Bunu bir benzeştirme yapmak gerekirse 800 ve 900 frekanslarını otobüs gibi düşünebilirsiniz. Bunlar daha çok insanı daha uzaklara götürmekte bize fiyat avantajı sağlar. Ama 2.100 ve 2.600 gibi frekansları taksi gibi görmek mümkün. Kadıköy’ün dar sokaklarında hız yapmak istiyorsanız otobüse değil taksiye ihtiyacınız olacak.

Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: Frekanslar küçüldükçe daha çok alanın kapsanması söz konusu. Şu anda 900 MHz üstünden yayın yapan Turkcell ve Vodafone, 1.800 MHz üstünden yayın yapan Avea’ya karşı doğal ve teknolojik bir avantaja sahip. Neredeyse 2 kat daha fazla baz istasyonu dikmesi gerekiyor Avea’nın aynı kapsamaya ulaşabilmesi için.

Hal böyleyken 800 ve 900 MHz frekansların dağıtıma girmesi özellikle Avea için çok önemli bir değer. Aynı şekilde 1.800 MHz hız taşımak için önemli ve Turkcell ve Vodafone bundan faydalanabilecek.

Her ne olursa olsun 2,3 milyar avroya malolan frekanslar çok uzun bir süre operatörlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte. O yüzden de 4G en çok kime yarar dersek, cevap kesinlikle “operatörler” olmalı…

Tags: , , , , , , , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.