MENU

Yandex iyi mi yaptı goygoy mu?

Nabi bey müsaitseniz size bir önerge vereceğiz

20/03/2015 Comments (0) Views: 450 5G, ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER

4G hakkında merak ettiklerimiz

4G bize ne getirecek…

Şu anda herkesin peşinden koştuğu, en önemli soru bu… Kesinlikle hız. Ama elde edeceğimiz hız 2,3 milyar avro muhammen bedele değer mi? Yani 3G ile bize sunulan 7 ila 42 megabit arasındaki teorik hızları 300 megabit teorik değerlere çıkarmak için şirket başı 1 milyar avroya yakın ödeme yapmaya değer mi?

Sorunun cevabı kesinlikle hayır. Ama olay sadece hız değil.

4G’yi bunu kullanmış olanlara sorarak başladım araştırmamı… Söylenenlere göre bir internet sitesine girince verilerin “hop diye” geldiği söylendi. Bunu uzmanlara sorunca “response time” cevabını aldık. 3G standartlarına göre 2-10 milisaniye olan cevap süresi 4G olunca 2’ye iniyor. Böylece hemen geliyor internet siteleri.

Bunun yanında 2G ve 3G’de birini aradığımızda karşı tarafın telefonunun iki kere çaldığını duysak da aslında bir kez çalıyor. 4G ile siz çaldığını duyar duymaz karşının da telefonu çalıyor. Önemi kullandıkça anlaşılacak bunun.

Belki saçma görünebilir ama yeni gelen frekansların artmasıyla birlikte ağların kapasitesinin artması ve daha yaygınlaşmasıyla birlikte her yerden daha fazla çeken bir GSM dünyamız olacak. Bunun kullanıcıya bir ek yararı da telefonların şarj süreleri olacak. Yüzde 5 artar yüzde 80 artar gibi bir şey söylemek çok afaki. Ancak teorik olarak pil sürelerinde ileri doğru gidiş kaçınılmaz.

Hız elbette önemli. Ama telefon ekranının bize verdiği internette gezinme imkanlarıyla 10 megabitle 300 megabit arasındaki farkı anlamamıza neden olacak kadar veri odaklı bir çok önemli uygulama tahayyül edemiyorum. Bu belki benim yetersizliğim. Ha şunu söyleyebiliriz: Yüksek bant genişlikleri sayesinde kalabalık ortamlarda kişi başına paylaşıldıktan sonra düşen hız miktarı yukarılarda kalacak. Bunun önemini yadsıyamayız.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.