MENU

“Bizi korumaktan korkmayın” diyen adam

“Hep” değil “doğru zamanda” internette olmak

06/10/2015 Comments (0) Views: 451 ANKARA, İNTERNET, OPERATÖRLER

2000’li yılların başında GSM’e ne oldu?

Peki bu ekonomik krizden yatırımlar nasıl etkilendi? Gelin ona da bir göz atalım:

yatirim

Bu tabloya bayılıyorum. Çünkü tek seferde çok şey anlatıyor bize. Öncelikle ekonomik kriz… Kriz sabit hatların gelirlerini yüzde 17 vururken mobil gelirleri yüzde 49 vurmuş. Belki bunun içine o yıllarda yeni kullanıma giren Aycell ve Aria’nın sonrasında Avea ile devam edecek şuursuz fiyat rekabetinin de katkısı olabilir. Ama olay bu işte.

O yıllarda görülebileceği gibi sabit sektör, mobile oranla neredeyse hiç yatırım yapmıyormuş. 2005 yılına kadar olan verileri paylaşmamın sebebi o zamana kadar devletin elinde kalan bir kurumun ataletini de gözler önüne sermek elbette. Ama tekel olmasından dolayı gelirlerde zerre kadar düşüş yok tabii.

Mobil sektör kendini 4 senede anca toparlıyor ve kriz dönemlerinin başındaki olduğu yere geliyor. Ama hatırlayanlar bilir, o yıllarda devletin malı Türk Telekom, yaptığı fiyat ayarlamalarıyla tarihi gelir rekorları gördü.

baz sayisi

Yatırımların en önemli göstergelerinden biri elbette baz istasyonu… 4 senelik baz istasyonu ve penetrasyon artışlarına bakın. Türk Telekom’un aksine mobil dünya, yaptığı yatırımların etkisini birebir ve harika bir biçimde gördü. Yaptığı her baz istasyonu, ciddi penetrasyon artıyı olarak geri döndü mobil sektöre…

Önceki3 / 3Sonraki

Tags: , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.