MENU

Turkcell’in 2016 üçüncü çeyreği

Madem inşaatta iyiyiz fikirlerini de besleyelim

03/11/2016 Comments (0) Views: 46 BÜLTEN, Girişim, MANŞET, RAPORLAR

Türkiye’nin en hızlıları

fast50Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2016 Programı’nın sonuçları, Deloitte Values House’da düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.

Türkiye’de on birinci yılını tamamlayan programın bu yılki birincisi, 2009 yılında Ankara’da faaliyetlerine başlayan ve son dört yılda yüzde 16014’lük büyüme kaydeden Bilgikent Bilişim A.Ş oldu. SNI Teknoloji Hizmetleri A.Ş. yüzde 6354’lik büyüme ile ikinci olurken, Hype yüzde 4894’lük büyüme oranı ile üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin kıyasıya yarıştığı programda Cardtek Teknoloji Özel Ödülü’nün sahibi olurken, Büyükler Ligi olarak anılan ve 2015 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon Euro ve üzeri olan teknoloji şirketlerinin, son dört yıldaki büyüme hızlarına göre kendi aralarında değerlendirildiği ‘Big Stars’ kategorisinde ise Aselsan, BilgiKent, Bimsa, TurkNet ve Innova yer aldı. Innova Bilişim Çözümleri A.Ş. ayrıca programın başladığı 2006 yılından bu yana Fast 50 listesine girebilme başarısı gösteren tek şirket olma özelliği taşıyor.

Araştırmadan satır başlıkları şöyle:

 

 • Geçtiğimiz yıl CEO’ların yüzde 37’si 12 ay içinde ekonominin büyüyeceğine inancını paylaşırken bu oran yeni araştırmada yüzde 42’ye yükseldi. Aynı şekilde bir önceki araştırmada ekonominin küçüleceğini ya da durağan kalacağını savunan CEO oranı yüzde 63 iken bu yıl gerçekleştirilen araştırmada yüzde 57’ye düştü.
 • CEO’ların yüzde 61’i önümüzdeki 12 ay içinde işgücü büyümesinde maksimum yüzde 25 gelişim beklerken, sadeceyüzde 9’uyüzde 50’den fazla büyüme beklediğini paylaştı. Geçtiğimiz yıl aynı oranlar sırasıyla yüzde 58 veyüzde 5 olarak raporda yer almıştı.
 • CEO’ların çoğunun önümüzdeki 12 ayda organik büyümenin sağlanacağını belirtmesine ve büyümenin ana kaynağı olarak göstermesine rağmen 2015 yılındayüzde 74 olan bu oranyüzde 70’e düştü.
 • Teknoloji şirketlerinin büyümesini sağlayan önemli faktörler %27’lik oranları ile ‘nitelikli çalışanlar’ ve ‘özel niş ürünler’ oluştururken, ‘güçlü liderlik’yüzde 15’le üçüncü sırada yerini aldı.
 • CEO’lar şirketlerinin hızlı büyümesinin yönetilmesi karşısındaki en büyük operasyonel zorluğu geçtiğimiz yılyüzde 55 ile kalifiye işgücünün bulunması, işe alınması ve elde tutulması olarak ifade ederkenyüzde 64’e yükselen bu oran durumun daha da zorlaştığını ortaya çıkardı.
 • ‘Büyüyen satışlar’yüzde 45 ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine CEO’ların karşılaştığı mali zorlukların ilk sırasında yerini aldı.
 • ‘Liderlerin yetiştirilmesi ve sorumluluğun delege edilmesi’ CEO’lar için en büyük kişisel zorluk olarak ilk sıradaki yerini koruyor.
 • Teknoloji sektörünün gelecek 12 aydaki gelişiminin önündeki en büyük engeller ise ‘bölgedeki jeopolitik istikrarsızlık’ ve ‘yetenek kullanılabilirliği’ olarak vurgulandı.
 • CEO’lar tarafından gelecek 12 ayda büyümeyi teşvik edecek faktörler ise şu şekilde sıralandı; ‘AR-GE ve inovasyon yatırımları’, ‘düşük kurumsal ve bireysel vergi’ ve ‘eğitim – öğretim’.
 • CEO’ların yorumlarına göre önümüzdeki üç yıl içinde teknoloji yatırımlarının en önemli etkenleri arasında ‘dijitalleşme ve mobilite’, ’analitik verilerin daha iyi kullanılması’ ve ‘e-ticaretin büyümesi ve çok kanallı entegrasyon ihtiyacı’ olarak belirlendi.
 • Araştırma kapsamında CEO’lara gelecek 12 ayda yatırım yapmayı planladıkları ülkeler de soruldu. CEO’ların gündemindeyüzde 27 ile Amerika ilk sırada yer alırken,yüzde 24 ile Türkiye ikinci,yüzde 21 ile İran ve İngiltere üçüncü oldu.
 • Hızlı şirketlerin yüzde 72’si yazılımlar alakalı
 • Hızlı şirketlerin gelirlerinde geçmiş yıllara oranlar bir artış var.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.